HQ-22 (FK-3)

Anti-aircraft missile system
Čínský protiletecký raketový systém

Hong Qi-22, Rudý prapor 22, je novým čínským samohybným systémem protiletecké ochrany středního dosahu. Má dokázat sestřelovat všechny letecké cíle včetně řízených střel s plochou dráhou letu.

HQ-22 byl před rokem 2017 vyvinut čínskou kanceláří Jiangnan Space Industry, jež je součástí společnosti China Aerospace Science & Industry Corporation Limited (CASIC). Jde vlastně o hloubkovou modernizaci jejich staršího systému HQ-12 (KS-1A) z 2007, jež těžil ze sovětských technologií a byl přímým předchůdcem HQ-22. Peking chtěl, aby nejnovější obranný systém středního dosahu nahradil v Lidové armádě Číny již silně zastarávající systém HQ-2 stejné kategorie. HQ-22 je zároveň nabízen pro export cizím armádám pod exportním označením FK-3.

Zbraňovému kompletu dominují především nové rakety, které s raketovým pohonem na tuhé palivo uletí 170 km, ačkoli Čínou udávaný účinný dosah zbraně je jen 120 km. U Číny je tento sebeznevažující jev znám, kdy čínská vláda chce, aby si západ o jejích prostředcích myslel, že jsou slabší, než doopravdy jsou. Také svoje nejnovější zbraňové systémy zpravidla uvádí do armády o dva roky dříve, než je oficiální udané datum.

HQ-22 je typickou takovouto zbraní. Rakety jsou navigovány poloaktivně radarově, raketa si tedy pravidelně přes rádio aktualizuje informace o letu vzdušného cíle se svým radarovým stanovištěm. V porovnání se západními protějšky tedy HQ-22 není nijak převratnou ani špičkovou technologií. Rakety systému HQ-22 jsou odpalovány v úhlu náměru, nikoli ve svislé poloze jako předchůdci HQ-9 a HQ-16. Dosahují rychlosti letu Mach 6 a nově k nim přibyly ještě verze B a C s vyššími výkony, nejvíce Mach 10 s doletem 250 km.

Avšak významným vylepšujícím prvkem oproti dříve jmenovaným a také vůči jinak dokonalejšímu HQ-16, je zde nové radarové pole H-200 s fázově posunutými anténami, které snad má shodně se západními a ruskými radary tohoto typu znamenat prvotřídní detekční dovednost za vysokého EM rušení a za všech podmínek počasí. Radar je cele řízen digitálně a dovede současně vést palbu na šest cílů dvanácti raketami. 2016 byl tento radar odzkoušen navádět rakety starého systému HQ-2, kterých má čínská armáda požehnaně. Zde bylo úspěšně zasaženo 15 cvičných cílů z 15 vystřelených.

Dálkový dosah postřelovaných cílů se udává na 5 až 120 km. Výška cíle pro zásah je udána na 50 m až 27 km.

Zbraňový komplet je vezen na kolových samohybných odpalovačích na základě čínských osmikolových náklaďáků Taian TA5450 nebo Hanyang8x8. Ten je poháněn přeplňovaným vznětovým německým motorem Deutz o výkonu 517 koňů s rovněž německou převodovkou ZF. Celý systém s ním má hmotnost 25 tun. Po silnici se dovede pohybovat rychlostí 65 km/h při dojezdu 800 km. Vůz má čtyřdvéřovou kabinu pro čtyři vojáky plně chráněnou proti zamoření prostředky hromadného ničení. Při přechodu do palebné polohy vyjíždějí systému hydraulické vzpěry (jako zuby upírovi).

Roku 2020 to vypadá, že HQ-22 se stává hlavní protivzdušnou zbraní Číny. Roku 2022 si FK-3 zakoupilo Srbsko jako první evropská země namísto očekávaných ruských S-300. Dnes má systém ve výzbroji Čína, Barma, Srbsko, Tajsko a Turkmenistán.

Zdroje

https://en.missilery.info/missile/hq-22

https://www.globalsecurity.org/military/world/china/hq-22.htm

https://militarywatchmagazine.com/article/serbia-s-new-chinese-hq-22-missile-system-to-revolutionise-air-defence-capabilities

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pesimismus je nedostatek informace a optimismus taky.
Fr. Koukolík