HAL LCH

Hindustan Aeronautics Limited Light Combat Helicopter
Indický lehký bojový vrtulník

HAL LCH byl vyvinut pro indickou armádu 2006-2010. Od 2015 je nabízen pro export. Popudem pro vývoj něčeho takového byla Kargilská válka 1999, kde Indové pocítili potřebu stroje schopného bojovat ve velkých výškách v horách.

LCH je konstruován jako víceúčelový vrtulník. Rozložení trupu je stejné jako u zaběhnutých západních bojových vrtulníků, tedy tandemový kokpit (dva piloti za sebou), úzký trup a dva motory. Jako takový je určen do bojových rolí proti pěchotě, tankům i cizím vrtulníkům, pro potlačování rebélií, operace v městském prostředí a ozbrojený průzkum. Spaliny motorů procházejí zařízením mísícím je se vzduchem, pro snížení tepelné stopy. Povrch vrtulníku je z kosých panelů snižujících radarový podpis. Pohonem jsou dva turbohřídelové motory Turbomeca Shakti. Rotor je napojen velmi pokročilým způsobem pro snižování vibrací. Podvozek je konstruován pro zvýšení odolnosti při nárazu. Stroj je vybaven také samozacelujícími se nádržemi a je slabě pancéřován. Pro bojový vrtulník atypicky je schopen bojové činnosti ve vysokých výškách do 6,5 km (!).

Co se avioniky týče, je ovládán polem multifunkčních displejů, zaměřovacím systémem (TADS) jehož součástí jsou i přilbové displeje (HMS). Je vybaven také sadou ochranných prvků elektronického boje Saab, jako výstražným radarovým přijímačem (RWR), výstražným laserovým přijímačem (LWR). K samozřejmé výbavě patří CCD kamera, FLIR, laserový dálkoměr a značkovač cílů, komunikační a navigační výbava Elbit pro zahrnutí do širších scénářů boje.

Hlavní zbraní vrtulníku je francouzský 20 mm kanón Nexter M621 ovládaný přilbovým displejem. Dále může být vyzbrojen širší škálou protitankových řízených střel indického i cizího původu. Dále raketnicemi 70 mm neřízených raket a protiletadlovými ŘS Mistral 2. Přednostně se počítá s tepelně naváděnými PTŘS Helina s dosahem 7 km.

2018 Indie měla zatím asi 130 těchto vrtulníků. Zájem o import zatím projevují africké země. Nutno dodat, že jde v pořadí o třetí vrtulník výrobce HAL, avšak první bojový (a hned trhák).

Specifikace

Max. vzletová hmotnost 5,8 t; délka 15,8 m; posádka 2; motor 1032 kW; max.rychlost 269 km/h; dolet 550 km; dostup 6,5 km; stoupavost 12 m/s;

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/HAL_Light_Combat_Helicopter

https://hal-india.co.in/Product_Details.aspx?Mkey=54&lKey=&CKey=63

https://www.airforce-technology.com/projects/hallghtcombathelicop/

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

Bojové vozidlo pěchoty (IFV / ICV / AFV / APC)

Atom IFV
Přetlakový systém CBRN ochrany
ROSY L Rapid Obscuring System
APS- Rheinmetall ADS
Tigon 8x8, 6x6

Samohybné dělostřelectvo (SPG / MLRS)

PULS
ammo - Krasnopol 2K25
DF-12 / M20
Aleksandar
HQ-9

Bojové vrtulníky

Bell 360 Invictus
Arapaho ARH-70 (Bell)
Tiger HAD
Semi-active radar homing (SARH)
LANTIRN

Systémy protivzdušné obrany (AA)

Fire-and-forget (active guidance)
Type 87
Tien-Kung III
Tien Chien (TC-2N)
Starstreak II

Tanky a protitankové technologie (MBT / LT / AT)

SACLOS
Zulfiqar 3
Armor- AMAP
M60A3 Leonardo
Ejektor zplodin výstřelu

Průzkumná vozidla a lehké transportéry personálu

Aravis (Nexter)
Jaguar EBRC
Akrep II
Griffon VBMR
TITUS (Nexter)

Pojmy a technologie války

Casus belli
Counter-sniper tactics
Parts commonality / Společnost součástí
Command and control C2, C4, C5
Světlá výška
DC | ▾ Portál vojenských technologií |
▾ Články |
▾ Organizační

Pro pravého muže není nic horšího, než práce, o které ví, že ji dělá zbytečně.
C. S. Lewis