1. DC
  2. Portál vojenských technologií
  3. Protiletecká obrana

Goalkeeper

Close-In Weapons System (CIWS)
Námořní protivzdušná obrana na nejkratší vzdálenost

Systém Goalkeeper CIWS je námořním prvkem protivzdušné obrany na nejkratší vzdálenost. Vyrábí ho nadnárodní společnost Thales a nachází využití u námořnictev evropských a asijských států.

Pracuje na bázi 30 mm sedmihlavňového rotačního kanónu typu Gatling - konkrétně GAU-8 Avenger. Používá speciální střelivo pro trhání často slabě pancéřovaných pouzder protilodních řízených střel. V podstatě je to menší obdoba střeliva tankového - 30 mm podkaliberní munice z husté wolframové tyče s oddělitelným vodícím pouzdrem. Dva typy střeliva jsou zde konkrétně nazývány missile-piercing discarding sabots (MPDS) a frangible missile-piercing discarding sabots (FMPDS). Ty dokáže pálit kadencí 4200 ran v minutě.

Systém je zcela samostatný a stará se jak o zničení cíle tak o jeho detekci a sledování. O detekci se stará první radar pracující v pásmu I a za všech podmínek počasí. O přesné zaměřování při ničení se stará druhý dvoupásmový radar pracující v pásmech I a K.

Jeho role určení je zastávat poslední článek protivzdušné obrany na nejbližší vzdálenost, když všechny vnější raketové systémy selhaly a cizí protilodní střela se již řítí přímo na loď. V této roli slouží Goalkeeper u námořnictva Belgie, Chile, Nizozemí, Portugalska, Kataru, Jižní Koreje, Emirátů a Velké Británie.

Goalkeeper CIWS úspěšně mění povahu námořního válečnictví. Takřka stejné řešení ale svoje vlastní používají Američané i Rusové. GAU-8 má dostřel až ???, což ho kromě bezprostřední obrany lodí situuje do role postřelování letectva na tuto vzdálenost. Výborně využitelný je právě v obraně před obratně manévrujícími, rychle a nízko letícími cíli. Stejně tak ale může postřelovat jiné námořní cíle.

Jeho vývoj začal už 1975.

Zdroje

https://missiledefenseadvocacy.org/air-defense/air-defense-of-u-s-partners/allied-air-defense-systems/goalkeeper-close-in-weapons-system-ciws/

  1. DC
  2. Portál vojenských technologií
  3. Protiletecká obrana

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

ART, SPGH
Samohybné dělostřelectvo

T5 Denel

VLAP

SR5

AR3

T-300 Kasirga

IFV, APC
Bojová vozidla a transportéry pěchoty

Adaptiv

Borsuk

Stryker DVH (Double V-Hull)

Stryker Dragoon

Rosomak KTO

MBT, LT
Hlavní bitevní tanky

Griffin III

Ejektor zplodin výstřelu

Thermal sleeve

EMBT

Kaplan MT / Harimau

Ozbrojené vrtulníky

Z-10 / CAIC WZ-10

T129 ATAK

H225M Caracal (EC725)

Rotor a počet listů rotoru

Wire strike protection system (WSPS)

Recon, IMV - Lehká vozidla
a transportéry personálu

Caiman MRAP

RG35 6x6

Mosquito HMV AFV-420P

RG33

AJBAN LRSOV

AA, SAM, SPAAG
Prostředky protivzdušné obrany

dolet, dostřel, dosah

Střely s plochou dráhou letu

Goalkeeper

Skyshield

Type 09 SPAAA

Technologie a pojmy
vojenských prostředků obecně

výbušina vs. výbušnina

Optical camouflage

Counter-insurgency (COIN)

Muzzle brake - úsťová brzda

Digitální mapy

▾ Portál vojenských technologií |
▾ Home |
▾ Divácký výzkum |
▾ Organizační |

"Když dokážeš z přistání odejít po svých, bylo to dobré přistání. Když dokážeš letadlo použít ještě druhý den, bylo to vynikající přistání."
- Chuck Yeager