Goalkeeper

Close-In Weapons System (CIWS)
Námořní protivzdušná obrana na nejkratší vzdálenost

Systém Goalkeeper CIWS je námořním prvkem protivzdušné obrany na nejkratší vzdálenost. Vyrábí ho nadnárodní společnost Thales a nachází využití u námořnictev evropských a asijských států.

Pracuje na bázi 30 mm sedmihlavňového rotačního kanónu typu Gatling - konkrétně GAU-8 Avenger. Používá speciální střelivo pro trhání často slabě pancéřovaných pouzder protilodních řízených střel. V podstatě je to menší obdoba střeliva tankového - 30 mm podkaliberní munice z husté wolframové tyče s oddělitelným vodícím pouzdrem. Dva typy střeliva jsou zde konkrétně nazývány missile-piercing discarding sabots (MPDS) a frangible missile-piercing discarding sabots (FMPDS). Ty dokáže pálit kadencí 4200 ran v minutě.

Systém je zcela samostatný a stará se jak o zničení cíle tak o jeho detekci a sledování. O detekci se stará první radar pracující v pásmu I a za všech podmínek počasí. O přesné zaměřování při ničení se stará druhý dvoupásmový radar pracující v pásmech I a K.

Jeho role určení je zastávat poslední článek protivzdušné obrany na nejbližší vzdálenost, když všechny vnější raketové systémy selhaly a cizí protilodní střela se již řítí přímo na loď. V této roli slouží Goalkeeper u námořnictva Belgie, Chile, Nizozemí, Portugalska, Kataru, Jižní Koreje, Emirátů a Velké Británie.

Goalkeeper CIWS úspěšně mění povahu námořního válečnictví. Takřka stejné řešení ale svoje vlastní používají Američané i Rusové. GAU-8 má dostřel až ???, což ho kromě bezprostřední obrany lodí situuje do role postřelování letectva na tuto vzdálenost. Výborně využitelný je právě v obraně před obratně manévrujícími, rychle a nízko letícími cíli. Stejně tak ale může postřelovat jiné námořní cíle.

Jeho vývoj začal už 1975.

Zdroje

https://missiledefenseadvocacy.org/air-defense/air-defense-of-u-s-partners/allied-air-defense-systems/goalkeeper-close-in-weapons-system-ciws/

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

Bojové vozidlo pěchoty (IFV / ICV / AFV / APC)

Atom IFV
Přetlakový systém CBRN ochrany
ROSY L Rapid Obscuring System
APS- Rheinmetall ADS
Tigon 8x8, 6x6

Samohybné dělostřelectvo (SPG / MLRS)

PULS
ammo - Krasnopol 2K25
DF-12 / M20
Aleksandar
HQ-9

Bojové vrtulníky

Bell 360 Invictus
Arapaho ARH-70 (Bell)
Tiger HAD
Semi-active radar homing (SARH)
LANTIRN

Systémy protivzdušné obrany (AA)

Fire-and-forget (active guidance)
Type 87
Tien-Kung III
Tien Chien (TC-2N)
Starstreak II

Tanky a protitankové technologie (MBT / LT / AT)

SACLOS
Zulfiqar 3
Armor- AMAP
M60A3 Leonardo
Ejektor zplodin výstřelu

Průzkumná vozidla a lehké transportéry personálu

Aravis (Nexter)
Jaguar EBRC
Akrep II
Griffon VBMR
TITUS (Nexter)

Pojmy a technologie války

Casus belli
Counter-sniper tactics
Parts commonality / Společnost součástí
Command and control C2, C4, C5
Světlá výška
DC | ▾ Portál vojenských technologií |
▾ Články |
▾ Organizační

Odliš se nebo zemři.
obchodní etika