Gepard

Flugabwehrkanonenpanzer Gepard
Self-Propelled Anti-Aircraft Gun
Německý samohybný protiletecký kanónový systém

Flakpanzer Gepard existuje potřebám německé armády už od šedesátých let a za jeho vývojem nestojí nikdo jiný než Krauss-Maffei Wegmann. Za tu dobu mu několikrát byla modernizována pouze elektronika. Teprve v roce 2010 byl stažen z provozu jako zastaralý a zcela nahrazen novým raketovým řešením Flugabwehrsystem (LeFlaSys), spolu s nejmodernějšími systémy MANTIS pro nemobilní bodovou obranu. Úlohou Gepardu je postřelovat nízko letící vrtulníky a letouny s pevným křídlem.

Gepard jezdil na podvozku tanku Leopard 1 a jeho zbraní byla dvojice švýcarských 35 mm kanónů Oerlikon KDA s kadencí 550 ran za minutu a s dvojitým pásovým nabíjením. Se svojí speciální municí jsou schopny zasáhnout cíl na maximální vzdálenost 5,5 km. Systém používá dvou radarů, detekční na zádi a střelecký s laserovým dálkoměrem mezi kanóny. Radar má vyhledávací vzdálenost 15 km a pracuje v pásmu Q, S a X.

Každý z kanónů je dlouhý 3,15 m s úsťovou rychlostí 1440 m/s. Střílí podkaliberní munici FAPDS (Frangible Armour Piercing Discarding Sabot). Automatické nabíjení vybírá také ze standardní AP munice.

V 80. letech byl na bojišti doplňován pěchotními AA Stinger týmy. Tyto dřívější Gepardy používala také armáda Belgie a Nizozemí v 70. a 80. letech.

Novější Gepardy mají také pomocný zdroj energie pro pohyb věže a vnitřní přístroje v podobě motoru Daimler-Benz 66 kW.

Celková kapacita paliva Gepardu činí 985 litrů a měla by ho udržet v plném provozu po dva dny.

Kromě Bundeswehru se staršími Gepardy operuje nyní Brazílie, Jordánsko, Rumunsko a Chile. V rodném Německu už drahný čas přesluhují za koncem svého životního cyklu a jsou nahrazovány moderními raketovými řešeními a laserovými zbraněmi budoucnosti.

Zdroje

https://missiledefenseadvocacy.org/air-defense/
air-defense-of-u-s-partners/allied-air-defense-systems/gepard/

https://en.wikipedia.org/wiki/Flakpanzer_Gepard

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Objev spočívá ve vidění toho, co každý viděl, a v uvažování tak, jak to dosud nikoho nenapadlo.
X3 Reunion