Gempita AV8

Gempita AV8
Multirole armoured vehicle
Malajsijsko-turecké bojové vozidlo pěchoty

Vozidlo Gempita bylo vyvinuto 2011 - 2014 spojeným úsilím malajsijské DefTech a turecké FNSS. Vozidlo je od 2014 vyráběno v Malajsii. Návrh vykazuje konstrukční podobnosti s tureckými vozidly Pars. Konstrukce je modulární, připravena nést jakékoli věže, zbraňové stanice a vybavení na základní kostře. Podle těchto konfigurací existuje 12 různých variant vozidla.

Řidič a velitel sedí vpředu, zbraňová věž je vprostřed a výsadek vzadu. Systém velkých přehledových periskopů nabízí výborné situační povědomí. Tři jsou vpředu vozidla a jeden po každé straně. 11 členů výsadku sedí ve dvou řadách sedadel směřujících proti sobě. Vozidlo opouští po hydraulické rampě operované vozidlem.

Výsadku je poskytnut přehled o prostředí, do kterého se bude vyloďovat, pomocí dvou zadních tepelných kamer. Trup vozidla je z oceli a hliníku a poskytuje základní ochranu před střelbou z ručních zbraní v plném úhlu 360°. AV8 má modulární dodatečně přidatelný pancíř vpředu a po stranách vozidla, který vystupňuje úroveň ochrany až na STANAG 4569 Level 4, to jest proti průbojnému střelivu ráže 14,5 mm.

Palubní subsystémy zahrnují klimatizaci, NBC ochranu, automatické hašení, navigaci a vybavení pro potřeby mise. Nejpočetnější variantu AV8 představuje AFV30, tedy varianta s dvojmužnou věží LCT30 vyrobenou jihoafrickým Denel. Ta používá 30 mm kanón Denel GI30 a spřažený 7,62 mm kulomet. Obě zbraně jsou plně stabilizovány s digitálním systémem řízení palby, který dovoluje zaměstnávat cíle ve dne i v noci s vysokou pravděpodobností zásahu prvním výstřelem i za pohybu na pohyblivý cíl. Tato varianta není obojživelná.

Dále existuje obojživelná varianta AV8 s věží FNSS Sharpshooter s 25 mm kanónem Bushmaster. Třetí variantou je ta se zbraňovou stanicí a těžkým kulometem 12,7 mm. Zajímavá je ATGW varianta s věží Denel LCT30 ATGW s 30 mm kanónem a čtyřmi protitankovými střelami ZT3 Ingwe. Tyto jsou naváděny laserem a mají dosah 5 km. Dále tu máme variantu nosiče minometu s autonabíjecím 120 mm minometem.

Dále existují nebojové varianty jako ta s radarem a senzorovým stožárem, velitelská, ambulanční, vyprošťovací, opravárenská, NBC průzkum a další… Kromě využití malajsijskou armádou bylo zatím vozidlo Gempita IFV30 exportováno do Saudské Arábie.

Vozidla Gempita pohání diesel motor Deutz o výkonu 550 hp. Rychlost pohybu ve vodním režimu je pouhých 6 km/h. Vozidla používají nezávislé vzduchové zavěšení.

Specifikace

Navrženo 2014; hmotnost 30 t; délka 8 m; posádka 3 + 11; 30 mm kanón nebo další zbraně;
diesel motor 550 hp; výkon ku hmotnosti 19,6 HP/t; silniční rychlost 100 km/h; dojezd 700 km

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/dsa_2018_news_official_show_daily/deftech_presents_three_variants_of_av8_gempita_8x8_armored_for_malaysian_army.html

https://en.wikipedia.org/wiki/DefTech_AV8

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Německu předmět není způsobilý patentové ochrany, pokud jej odborník mohl vytvořit, aniž byl vynálezecky činným. Teprve výkon vzdálený průměrnému odborníkovi zaslouží odměny v podobě udělení ochrany.
Karel Čada