APS- GL5

Active Defense System, (protective, APS)
Čínský hard-kill aktivní ochranný systém

Vzhledem k tomu,  jak aktivní systémy ochrany mění tankovou taktiku na bojišti a vyrovnávají útočný i obranný potenciál tanků, musela roku 2017 dokonce i Lidová armáda Číny představit svůj nový aktivní systém ochrany GL5, jehož celý vyvinula sama. Je to vůbec poprvé, co Čína podobný systém veřejnosti představila  v akci na videu. GL5 je určen chránit tanky a pěchotní vozidla. 

GL5 APS dokáže bez lidského zásahu automaticky detekovat a zničit  přilétající protitankové hrozby (ATGM). Jeho soft-kill  část spouští generátory kouřové clony (nebo zadýmovací granátomety)  a výmetnice klamných cílů a bojuje  za zmatení naváděcích soustav nepřítele.

Hard-kill část odpaluje interceptory v podobě malých raket,  jimiž buď přímo hrozbu zničí za letu nebo ji aspoň neutralizuje tak,  že vozidlo nezasáhne plnou silou. Detailní dokumentace samozřejmě uveřejněna není.

GL5 údajně může svými antiraketami postřelovat jakýkoli cíl pohybující se rychlostí mezi 70 až 700 m/s. Systém pokrývá svým ochranným polem polokouli plného úhlu 360°, ale pouze v horizontálním pásmu 20° kolem  vlastního vozidla, což  ho činí neúčinným  proti ATGM  se schopností top-attack. Čínský APS má tedy stejný neduh, jako je u připravovaného ruského tanku Armata. APS systém  adresuje zejména protitankovou hrozbu v podobě RPG (Rocket Propelled Grenade, raketou poháněné granáty), které představují druhou největší  hrozbu tanků (po APFSDS). Dále západní pozorovatelé odhadují určitou schopnost  vůči protitankovým řízeným střelám (ATGM), případně vystřelovaných z děla tanků (CLGP) a proti střelivu tanků s kumulativní protipancéřovou  hlavicí (HEAT). 

Podle vnějšího vzhledu je systém GL5, aspoň co se senzorů a jejich počtu týká,  podobný izraelskému Trophy. Jeho detekční schopnost spočívá na čtyřech radarech a zbraňový systém je tvořen třemi kontejnery raketek nebo granátů s tříštivou náloží. Tyto interceptory se vlnou střepin snaží poškodit hlavici nebo změnit trajektorii letu  přibližující se protitankové střely. K intercepci má docházet ve vzdálenosti 10 m od vozidla. Optimální detekční vzdálenost hrozeb  radarem má být 100 m. Pokud to situace dovolí,  lze GL5 použít dvakrát proti stejné hrozbě. 

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/airshow_china_2018_zhuhai_news_show_daily_coverage/airshow_china_2018_gl5_hard-kill_aps_active_protection_system_for_tanks.html

https://www.globalsecurity.org/military/world/china/gl5.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pesimismus je nedostatek informace a optimismus taky.
Fr. Koukolík