Ground Combat Vehicle

GCV - Ground Combat Vehicle
Infantry Fighting Vehicle
Prototyp amerického obrněného vozidla pěchoty

Návrh byl dokončen 2015 jako součást programu Ground Combat Vehicle společnostmi TACOM a DARPA. Účelem bylo vyvinout nový transportér pěchoty pro americkou armádu, který nahradí zastaralé M113 a M2 Bradley u Heavy Brigade Combat Teams.

GCV veze četu 9-11 vojáků.

Vozidlo nese dodatečný zdroj energie nezávislý na motoru a možnost jím pohánět i dobíjet ruční zařízení vojáků. Motor byl koncipován pro hmotnost 53 tun s rezervou výkonu až na 75 tun při přidání modulárního pancíře.

GCV mělo za jednu z priorit pokročilá řešení pro vyhýbání se hrozbám. Má soft-kill i hard-kill prvky aktivní ochrany, spadá do kategorie MRAP, využívá rušení pozemních min a detekci zaměřování nepřátelskými senzory. Vehicle Health Management System se stará podobně jako u PC o monitoring všech palubních zařízení a upozorňuje velitele na chyby a poskytuje diagnostiku vozidla.

Pancíř podle aktuální konfigurace poskytoval ochranu proti 30 mm a 45 mm kanónům ve výseči 60° zpředu a do 14,5 mm AP po stranách. Proti ATGM zde byl systém aktivních protiopatření QuickKill.

Vozidlo bylo zbudováno na společné vozidlové platformě Manned ground vehicles, na níž byly zbudovány i ostatní typy vozidel s GCV sloužící, takže náročnost na servisní personál a opravy je tím snížena. Vozidlo má hybridní diesel-elektrický pohon, značný počet redukcí v hmotnosti, jako třeba titanové prvky. Výkonnostně je navrženo pro silniční rychlost 75 km/h.

Hlavní zbraní je 30 mm kanón Bushmaster II. Na palubě je pokročilá opto-elektronika, zaměřovací a komunikační vybavení.

Celá rodina MGV vozidel (GCV, RSV, MCS, BLOS, NLOS) byla 2014 zrušena pro škrty v rozpočtu a hlavně pro zcela jinou koncepci směřování U.S. armády do budoucna směrem k dalekonosným raketometům, letectvu a prodlužování jeho dosahu vzdušným dotankováním.

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Future_Combat_Systems_Manned_Ground_Vehicles#Infantry_carrier_vehicle

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Každá mocnost využívá nějakou ideologiii k mobilizaci lidí ve svůj prospěch. V arabských zemích se k tomu zrovna hodí ideologie náboženská.
Břetislav Tureček