1. DC
  2. PC Gaming - největší rozměr zábavy

Far Cry New Dawn: Oslava lidské marnosti - na co sáhli, to zkazili

Pokud se vám líbilo FC5, zůstaňte u něj. Od New Dawn ruce pryč a jen dál od něj. Jde o rekordně nejhorší počin série Far Cry vůbec.

Přestylizované Far Cry 5

Hra snad nejvíce strhává pozornost jedině faktem, že vyšla až nebezpečně brzy po vydání Far Cry 5. Ano, je to tak trochu podvod. Co si budeme povídat, New Dawn vlastně je původním Far Cry 5. Krajina a rozmístění bodů na mapě jsou stejné jako v původním Far Cry 5, jen barevné podání je jiné, jiní nepřátelé, jiný děj a kvůli repetitivitě je značné množství questů odebráno a jsou nahrazeny několika málo dalšími, ale prachbídnými. Je to vlastně variace na Far Cry 5. Mělo to být správně publikováno jako Far Cry 5: New Dawn a ne jako samostatný titul. V některých zejména severních oblastech mapy jsou zase scény dřevěných baráků, které byly očividně znovu použity z Far Cry Primal na zaplácnutí hluchého místa.

Autoři zkrátka chtěli vytřískat prachy pomocí už hotového, ale vlažně přijatého Far Cry 5 a tak si o pouhý půlrok později vycucali z prstu tohle to. Nový titul tak vyšašili metodou "uplést z hovna bič". Originální Far Cry 5 sice nebylo úplně špatné, ale rozhodně čeřilo vody na herní scéně daleko méně, než jak si kdo (i hráči) představoval před jeho vydáním. A tak New Dawn nese všechny aspekty díla, které je "šité horkou jehlou".

Halda omezujících prvků, remix pravidel

Změn v konceptu hry je hodně a k tomu velmi znatelných změn, bohužel posouvajících původní Far Cry 5 hru spíše k negativnímu vnímání. Nové principy se mi jako věrnému hráči série Far Cry nelíbí vůbec. Dá se stručně říci, že to dobré bylo změněno na jiné a to špatné zůstalo.

Pocit ze zbraní snad nejhorší

Děsivě špatné je především podání zbraní. Improvizované rezavé muzeální kousky namísto krásných nových vzhledných útočných pušek. Série Far Cry směřuje už dlouho ve směru improvizovaných zbraní a v tomto nejposlednějším dílu je to také nejvíce patrné. Bohužel to nejhorší u zbraní přetrvává i nadále a sice jejich vnímání resp. síla. Do medvěda prostě vyprázdníte celý bubnový zásobník kulometu a on na vás pořád plný síly útočí, až s posledním výstřelem si najednou milostivě lehne na zem mrtev. Jsme v roce 2019 a už dávno by od něj např. mohly odletovat kusy tkáně, mohlo by to s ním nějak lomcovat, brzdit ho v pohybu nebo odhazovat stranou. Nekoná se. Zbraně nejen že jsou slabé, ale jejich účinky na postřelovaný živý cíl naznačují spíše něco, jako byste vzduchovkou stříleli do ocelového terminátora. Je to prachbídné. Ostuda a hnus úplně degradující celé střílení, což je přitom tou nejčastější činností hry a hlavním důvodem, proč to vůbec chceme hrát. I kdyby všechno ostatní mělo zůstat stejné, na tomhle jediném bych se, být tvůrci, snažil zásadně zapracovat. To snad bylo lepší už ve Far Cry 3, kde jsem na to už před lety nadával!

Krajina ujde, ale už ne tak strhující jako ve FC5

Krajina je dobře řemeslně zvládnuta ale žádné vytržení nezpůsobuje. To je vlastně jediné velké lákadlo společné všem dílům Far Cry. Místo Far Cry 5 zde však není krajina Montany s všudypřítomnou vysokou travou, jak nám to docela vadilo ve Far Cry 5. Nýbrž povrch přírody je spíše písčitě květinový. Holá půda je hustě porostlá barevnými květinami, které celý dojem z původního Far Cry 5 halí do fialového hávu. Je to hezké i když nerealistické, ale především přehledné a nepřátele na dálku bezpečně vidíte od kotníků po hlavu.

Už žádní Charlesové Mansonové

Snad jediným pozitivním jevem je obměna nepřátel z Far Cry 5. Už to není dav věčně vlasatých tmavých Charlesů Mansonů. V New Dawn vypadají nepřátelé docela civilizovaně, asi jako standardní padouši z Far Cry 3 a dokonce mezi nimi ani není tolik černochů. Mají pěkné barevné úbory a přehnaně často nosí motorkářské helmy, to aby autoři neztráceli čas ani s designováním jejich hlav.

Děj?

S dějem si také autoři hlavu mnoho nelámali, protože hru chtěli vydat co nejdříve po originálním Far Cry 5. Jsou zde sice dějové a ukecané mise, jejich návaznost je však jen zdánlivá. Hráč prostě plní dějové a nedějové mise a ty dějové nejsou nijak zvlášť napasovány na nějaké souvislé dějové pozadí. Ale to mi na celém vadí nejméně.

Je tady surovin jak v obchodním simulátoru

Trendem dneška je crafting. Ve hrách roku 2019 je cítit doslova epidemie craftingu. Co si nevyrobíte sami, jako by ani neexistovalo. Výsledkem jsou bohužel různé na koleni zbastlené křápy, improvizovaná nedochůdčata jak zbraní tak vozidel a bohužel také patřičně na první pohled i vypadají. Na jejich ruční výrobu je však potřeba asi pět surovin a to je na first-person-shooter hru opravdu příliš. Některé nacházíte pořád, jiné jsou roztroušeny jen na speciálních lokacích na několika místech mapy a ta poslední surovina (tištěné spoje) se nenachází vůbec. Jedině po splnění několika k tomu určených misí (expedic). Bohužel je to právě ta surovina, bez níž není možné nijak získat nejsilnější zbraně ve hře. A tím je položen základ celého systému omezení Far Cry New Dawn. Později zjišťujete, že bez surovin se neobejdete ani při upgradu základen a ten znamená prakticky veškerý pokrok herním světem. Původně dobrodružná bojová hra Far Cry 5 se s New Dawn mění v bezduchou honbu za surovinami. Nové lokace tak neobjevujete kvůli zábavě z boje a dobrodružství, ale kvůli tomu, že se tam někde zrovna nalézá kontejner s lepícími páskami nebo ozubenými koly. Takže úplně slabý a nevyzbrojený se hráč vydává na hromadu sebevražedných misí metodou pokus-omyl, aby získal suroviny na nějaké ty lepší zbraně, se kterými teprve se nějaké to obstojné dobrodružství dá vůbec zažít. Je to nezáživný až smutný příběh. Surovinami to začíná a naprostou nehratelností končí. Kdyby do New Dawn byla implementována defekace, hráč by se doslova ani neuprdnul bez surovin k tomu potřebných.

Skillpointy a challenges

Stejně nešťastné je také získávání zkušeností a skillpointů. Systém přesně odměřovaných zkušeností ve hře očividně chybí. Skillpointy dostáváte za plnění challenges (výzev) a to takovým způsobem, že pár bodů na vylepšení dovedností získáte vždy zabitím daného počtu nepřátel danou zbraní. Nebo za počet ulovených ryb daného druhu. Více si to už tvůrci zjednodušit nemohli. Tato neřest je bohužel převzata z Far Cry 5. Vede to neslavnému problému takto postižených her, že v honbě za skillpointy děláte úplně nepotřebné věci a úplně bez zábavy. Úkol plníte ne proto, že vás baví, nýbrž proto, že za něj dostanete pár bodů a koukáte jen abyste ho měli co nejdříve hotov. Je to tragédie. To už tam teda ten vývoj postavy ani nemuseli implementovat a bylo by to zábavnější.


Dále ⇒ 

  1. DC
  2. PC Gaming - největší rozměr zábavy

Kapitoly článku:

⟫ 1: Přestylizované Far Cry 5|  Halda omezujících prvků, remix pravidel|  Pocit ze zbraní snad nejhorší|  Krajina ujde, ale už ne tak strhující jako ve FC5|  Už žádní Charlesové Mansonové|  Děj?|  Je tady surovin jak v obchodním simulátoru|  Skillpointy a challenges|  

⇒ 2: Vývoj postavy|  Questy, mise a expedice|  Ustavičný reload|  Nejsou věže, ale je to ještě horší|  Zasekávání průběhu misí|  Kde jsou granátomety?|  Nutnost típání dialogů.|  Oživování na nic|  

⇒ 3: Postavy ve hře jsou strašné držky|  Nelze vypnout hudba|  Upgrade vesnice|  Žádný upgrade zbraní|  Otravně dlouhé craftování|  Závěrem|  Zdroj a screeny|  

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

ART, SPGH
Samohybné dělostřelectvo

T5 Denel

VLAP

SR5

AR3

T-300 Kasirga

IFV, APC
Bojová vozidla a transportéry pěchoty

Adaptiv

Borsuk

Stryker DVH (Double V-Hull)

Stryker Dragoon

Rosomak KTO

MBT, LT
Hlavní bitevní tanky

Griffin III

Ejektor zplodin výstřelu

Thermal sleeve

EMBT

Kaplan MT / Harimau

Ozbrojené vrtulníky

Z-10 / CAIC WZ-10

T129 ATAK

H225M Caracal (EC725)

Rotor a počet listů rotoru

Wire strike protection system (WSPS)

Recon, IMV - Lehká vozidla
a transportéry personálu

Caiman MRAP

RG35 6x6

Mosquito HMV AFV-420P

RG33

AJBAN LRSOV

AA, SAM, SPAAG
Prostředky protivzdušné obrany

dolet, dostřel, dosah

Střely s plochou dráhou letu

Goalkeeper

Skyshield

Type 09 SPAAA

Technologie a pojmy
vojenských prostředků obecně

výbušina vs. výbušnina

Optical camouflage

Counter-insurgency (COIN)

Muzzle brake - úsťová brzda

Digitální mapy

▾ Portál vojenských technologií |
▾ Home |
▾ Divácký výzkum |
▾ Organizační |

"Skleróza je matka turistiky."
- Zdeněk Izer