Fajr-5

Multiple launch rocket system
Íránský dělostřelecký raketomet dlouhého dosahu

Fajr-5 byl vyvinut v devadesátých letech Íránem a v nové podobě na náklaďáku Mercedes-Benz byl uveřejněn 2006. Od té doby byl exportován do řady rošťáckých zemí na středním východě. Jeho hlavním artiklem jsou rakety ráže 333 mm dlouhé 6,48 m. Každá váží 915 kg, přičemž bojová hlavice činí 175 kg submunice a 90 kg výbušiny. Rakety Fajr-5 jsou neřízené, Irán však od 2017 pracuje na řízené variantě s naváděním přes satelit. 

Jak vlastnosti raket napovídají, Írán zamýšlí Fajr-5 pro postřelování stacionárních cílů vysoké hodnoty jako jsou letiště a vojenské základny. 

Zbraňový systém je instalován na  6x6 náklaďáku Mercedes-Benz. Bojový komplet se musí uvést do palebného postavení spuštěním hydraulických vzpěr. Systémy mohou být rádiově propojeny dohromady a odpalovány na dálku z jednoho velícího vozidla, které je odpálí všechny najednou. 

Odchylka od přesného zásahu cíle  u Fajr-5  není známa ani počet vyrobených odpalovačů ani raket. Raket již existují tři typy, nejsilnější má  dosah 180 km. Jiná s dosahem 130 km je  již  naváděná pomocí čínského satelitního polohovacího systému a bude patrně spočívat na čínské technologii. 

Zajímavé je znovunabíjení raket: Odpalovací tuby musí být za pomoci jeřábu položeny na zem, kde do nich nabíjecí vozík vtlačí nové rakety.

Iránský raketomet Fajr-5 kromě zhruba 100 kusů v íránské armádě používá také Libanon, palestinští teroristé, Sýrie, Irák, Jemen, a ozbrojené nevládní skupiny jako Hamas, Hizballáh a podobné.

Specifikace

Hmotnost 15 t; délka 10 m; kalibr raket 333 mm;  dosah 30 až 180 km;

Zdroje 

https://www.militaryfactory.com/armor/detail.php?armor_id=1142

https://www.armyrecognition.com/february_2017_global_defense_security_army_news_industry/iran_unveils_new_fajr_5_300mm_mlrs_multiple_launch_rocket_system_using_guided_rockets_10702171.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nová vědecká pravda nevítězí tak, že oponenty přesvědčí a ukáže jim světlo, ale spíše tak, že její oponenti postupně vymřou.
Max Planck