Excalibur M982

Extended range guided artillery shell
U.S. přesně naváděné střelivo dělostřelectva

Náboj Excalibur do 155 mm houfnic vyvinula US Army Research Laboratory (ARL) a US Army Armament Research, Development and Engineering Center (ARDEC). Je vyráběn společnostmi Raytheon Missile Systems a BAE Systems.

Střelivo je zamýšleno pro přesné zásahy a snižování kolaterálních ztrát v místech, kde se vojenské jednotky mísí s civilními. Využívá kombinace inerciálního a GPS navádění. Od 2015 je vyvíjena varianta schopna být vystřelována z děl námořnictva, která je naváděna po laserovém paprsku.

Dostřel náboje Excalibur je 40 až 57 km s odchylkou v přesnosti 5 až 20 m. Zvýšeného dostřelu je docilováno pomocí výsuvných křidélek, takže střela plachtí z místa nejvyššího balistického oblouku.

Existuje mnoho variant lišících se náloží, naváděním i typem programovatelné roznětky. Za zmínku stojí střela s aktivním naváděním milimetrového radaru, která je typu fire-and-forget.

Jde o U.S. řízenou dělostřeleckou munici, jejímiž ekvivalenty jsou jinde projektily BONUS, SMART155 a Krasnopol. Střelivo používají armády Kanady, Indie, Austrálie, Spojených Států, Nizozemí, Norska a Švédska.

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud s nimi budeme bojovat stejnými zbraněmi, budeme mít i stejné ztráty.
zbraňoví konstruktéři