Erdogan Ka-50-2 (Turecký Kamov)

Combat helicopter
Izraelsko-ruský bitevní vrtulník pro Turecko

Kamov Ka-50-2 Erdogan je bitevní vrtulník ruského původu vzniklý odvozením od slavného Kamovu Ka-50, známého jako "Černý žralok", pro potřeby turecké armády. Ka-50 je navržen pro komplexní bojové úkoly, s důrazem na útoky proti pozemním cílům, ale se schopnou vlastní protivzdušnou sebeobranou.

Ka-50-2 Erdogan představuje pokročilejší variantu, pojmenovanou po tureckém prezidentovi Recepovi Tayyipu Erdoganovi. Vývoj této varianty je výsledkem spolupráce mezi Ruskem a Tureckem. 

Turkům původně ruský stroj přizpůsobili na míru Izraelci, konkrétně jejich podnik IAI, který na něm od 1997 spolupracoval s ruským Kamovem. Kamov více přizpůsobili pro specifické požadavky turecké armády a s ohledem na potřeby moderního bojiště. Smlouva byla sjednána na dodání 145 kusů vrtulníku turecké armádě a to bylo završeno roku 1999.

Vrtulník byl vyzbrojen střeleckou věží kanónu namísto původní pevně usazené zbraně. Trup vrtulníku je ve výchozí konfiguraci tandemového kokpitu s dvěma piloty nad sebou, poháněn dvěma souosými protiběžnými rotory bez vyrovnávacího ocasního rotoru. Stroj je ovládán pokročilou izraelskou západní sadou avioniky usazenou ve vrtulníku z ruskovýchodních technologií. Jde o koncept skleněného kokpitu ovládaného multifunkčními barevnými displeji napojenými na ústřední palubní počítač. Vrtulník k zaměřování využívá také izraelskou vícefunkční stabilizovanou optroniku s noktovizorem a s termovizí.

Laserem naváděné protipancéřové střely jsou schopni zaměřovat oba piloti pomocí svých přilbových displejů. To bylo zřejmě největším přínosem od Izraelců. Stejně tak je zaměřována hlavní zbraň vrtulníku, 30 mm kanón, jímž je buď ruský 2A42 nebo francouzský Giat. Jako protitankové střely jsou uváděny jak ruské 9M120 Vichr, izraelské (NT-D), tak americké AGM-114 Hellfire a kupodivu zde není ani slovo o tureckých Hellfirech UMTAS. Terciární zbraní je 20šachtová raketnice neřízených raket a to jak ruských 80 mm tak amerických 70 mm Hydra. No a stejně tak je tomu s protiletadlovými řízenými střelami opět všech světových původů, což může být ruská Igla, americký Stinger nebo ruské R-73.

Tento slepenec technologií různých původů byl vcelku úspěšně odzkoušen v misích za dne i noci jak izraelskými IAI tak ruským Kamovem. V očích Turků prý překonal jak italský vrtulník Agusta Mangusta A129-I, tak americkou Bell-Textron AH-1Z King Cobra.

Vrtulníku Ka-50-2 dominují dvě hlavní vlastnosti: Jednak použití pokročilých protitankových řízených střel a za druhé snadná ovladatelnost při vysoké úrovni bezpečnosti díky technologii koaxiálních rotorů.

Podle kusu ukázanému 1999 na výstavě Eurosatory to vypadá, že vrtulník má některé poletové prvky z pozdějšího Ka-52. Kvůli velkým úspěchům při předváděcím testování má o tyto stroje zájem řada mocností třetích stran, jako Singapur, Malajsie, Finsko, Barma a Sýrie.

Turkům nadále nedaly spát západní vrtulníkové technologie a tak nakonec po 2010 se jim podařilo docílit své vlastní renovace nejstaršího bitevního vrtulníku Evropy Mangusta pod tureckým programem ATAK (jménem T129).

Specifikace Ka-50-2

Dvakrát turbohřídelový motor Izotov TV3-117VMA o výkonu 2x 1641 kW; max. vzletová hmotnost 9700 kg; max. rychlost: 315 km/h; akční rádius: 520 km; max. dolet: 1160 km; operační dostup: 4 000 m; délka stroje s rotory: 15,9 m;

Zdroje

https://en.topwar.ru/87150-proekt-udarnogo-vertoleta-ka-50-2-erdogan.html

https://www.valka.cz/Kamov-Ka-50-2-Erdogan-t2068

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud s nimi budeme bojovat stejnými zbraněmi, budeme mít i stejné ztráty.
zbraňoví konstruktéři