Eitan AFV

Heavy armoured fighting vehicle
Izraelské těžké obrněné bojové vozidlo

Eitan (neochvějný) je jedním z nejočekávanějších počinů na poli vojenských vozidel (aspoň nejatraktivnějším kolovým kolem 2019). Je vyvrcholením společného úsilí tří izraelských zbrojovek IAI, IMI a Rafael. Byl oznámen 2016 a v ozbrojených silách Izraele má postupně nahrazovat obří flotilu starých amerických M113 APC. Až koncem 2021 má nabýt plných počtů u vojska.

Jako kolový 8x8 transportér nemá nahrazovat ani soupeřit s Namery a Merkavami, nýbrž vyplnit u IDF mezeru mezi nimi. Ze jmen dvou uvedených, jejichž roli rozšiřuje, je patrno, že půjde o těžkou váhu. Dokonce to má být nejtěžší kolový transportér současnosti. Merkavy jsou nejtěžšími tanky, Namery jsou nejtěžší pásové transportéry a také drahé. Eitan jako kolový bojový prostředek, váží a stojí polovinu toho co Namer a má za úkol rychlou, obrněnou dopravu pěchoty po zpevněných cestách, které jsou ale na středním východě prakticky všude kromě písečných dun. Tím šetří drahý provoz a opotřebení pásových Namerů.

Při svých 35 tunách dosáhne rychlosti 90 km/h hnán vznětovým motorem o výkonu 750 koňů. Pro písečné duny a skaliska Golanských výšin má zatáčení dvěma nápravami a systém centrální kontroly tlaku v pneumatikách plus dojezdové vložky.

Poveze tříčlennou obsluhu a devítičlenný výsadek. Ten má k dispozici jak střešní poklopy, tak zadní dveře s hydraulicky operovanou výsadkovou rampou.

Prvotřídní ochrana je zatím stále ještě tajemná. Ví se, že pancíř bude zesílen vpředu a po stranách vozidla, jeho síla bude zřejmě chránit do ekvivalentu 30 mm průbojné munice. Eitan ale využívá moderní myšlenku modulárního pancíře, takže bude stupňovatelný podle potřeb mise. Proti minám bude mít vysoko umístěnou pancéřovou podlahu tvaru V. Za systém aktivní ochrany byl nejdříve vybrán Trophy 2 a posléze vyměněn za kombinaci Iron Fist Light Decoupled a Trophy zároveň. V maximální konfiguraci má přibýt ještě explozivní reaktivní pancíř. V této konfiguraci by měl ustát většinu RPG ruského původu. V případě nebezpečí novějších protitankových hrozeb jako střely Kornet, bude nasazen dvojnásobně těžký Namer. Trophy 2 kombinuje prvky Trophy a Iron Fist a očekává se od něj snad jakž takž ochrana proti kinetickým penetrátorům.

Co se zbraňových konfigurací týká, Eitan má být zatím připraven ve třech variantách: Varianta transportéru pěchoty s 12,7 mm kulometem, dále varianta velitelského stanoviště s navýšenými elektrooptickými senzory a sledovacím radarem, a hlavní AIFV varianta s 30 nebo 40 mm kanónem a odpalovačem řízených střel Spike. 12,7 mm kulomet bude samozřejmě k dispozici na vzdáleně operované zbraňové stanici na všech variantách.

Pro situační přehled celé posádky bude Eitan vybavován systémem IronVision, který zprostředkovává situační povědomí nejen obsluze ale i výsadku pomocí přilbových displejů. Tedy nikoli jen pomocí zobrazovacích panelů po stěnách vozidla, čímž Eitan vytvořil nový standard pro nejmodernější IFV dneška.

Specifikace

Představen 2016; hmotnost 35 tun; délka přes 8 m; posádka 3 + 9; škála zbraňových stanic a věží, kanóny 30-40 mm, kulomety 12,7 mm, granátomet 40 mm, rakety Spike; pohon diesel 750 hp; max. rychlost 90 km/h (po silnici), dojezd 700 km, výkon ku hmotnosti 21-25 hp/t.

Zdroj

https://defense-update.com/20190820_idf-protects-eitan-apcs-and-d9-bulldozers-with-iron-fists.html

Eitan 8x8 APC. Army Recognition. Web. 2018.
<https://www.armyrecognition.com/israel_israeli_wheeled_armoured_and_vehicle_uk/eitan_8x8_apc_armoured_vehicle_personnel_carrier_technical_data_sheet_specifications_pictures_video_10208163.html>

Israeli 8x8 Eitan. Breaking Defense. Web. 2018.
<https://breakingdefense.com/2018/11/israel-rolls-out-8x8-eitan-with-eye-on-exports/>

 

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nouze je matkou tvořivosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren