EVA

EVA
Self-propelled howitzer
Slovenská samohybná houfnice

EVA je nejmodernější vezenou houfnicí slovenských výrobců na českém šestikolovém podvozku Tatra 6x6. Byla vyvinuta za pouhých 9 měsíců! Jak by také ne, když je zbraňový systém sám převzatý ze Zuzany 2 a podvozek také hotový (Tatra). Je vlastně modernějším pokračováním houfnice Zuzana 2. Byla odzkoušena teprve 2013 a představena veřejnosti 2015. Výrobce Konštrukta Defence EVu srovnává s francouzskou kolegyní CAESAR nebo izraelskou ATMOS. Na rozdíl od nich se však pyšní zcela automatickým nabíjením a řízením palby - obsluha vůbec neopouští kabinu. Výrobce zdůrazňuje, že EVA vyplňuje mezeru mezi lehkými houfnicemi nabíjenými lidskou obsluhou a těžkými automatickými na pásovém podvozku, což z ní má udělat exportní trhák.

Jak ze Zuzany odvozeno, jedná se o 155 mm houfnici v délce hlavně 52 ráží, jak je dnes aktuální ve standardech NATO. Zbraň si s sebou veze 24 nábojů ve dvou 12kusových zásobnících. Celý systém ale váží o třetinu méně než Zuzana 2 a je tedy přepravitelný letouny C-130 Hercules. Eva ze sebe dokáže vytlačit prvních 12 ran do tří minut plně automatickou palbou, poté už ustálenou palbou s manuálním nabíjením 3 výstřely v minutě. Je pravděpodobné, že dokáže střílet v módu MRSI, čemuž nasvědčuje dávková střelba 4-6 střel.

Maximální dostřel je s raketou asistovaným střelivem 41 km a Eva je schopna také přímé palby. Čas na rozestavení mezi palbou a jízdou zabere 2 minuty, což je dvoj až čtyřnásobek u nejlepších západních houfnic. Naštěstí pro taktiku shoot-and-scoot může Eva použít brief-redeployment, který trvá standardní minutu.

Kabina posádky je pancéřována odolat ručním zbraním a střepinám dělostřelectva. Posádka sestává z pouhých třech členů: Velitel, střelec a řidič. Turbo-diesel motor Renault udílí houfnici Eva maximální rychlost 90 km/h po silnici. Dělostřelecká baterie houfnic Eva užívá muniční vozidla, avšak je zapotřebí ještě vozidla velitelského, které poskytuje souřadnice cíle a tato skutečnost bude nejspíš druhou vadou na kráse.

Specifikace

Představena 2015; hmotnost 22 tun; délka 13 m; posádka 3; účinný dostřel 41 km (RAP), houfnice 155 mm; sekundární kulomet 12,7 mm; diesel motor 345 koňů; výkon ku hmotnosti 15,6 koně na tunu; max. rychlost 90 km/h; dojezd 600 km.

Zdroje

Oficiální stránka výrobce:
KONŠTRUKTA – Defence. Web. 2017.
<https://www.dmdgroup.eu/en/our-company/konstrukta-defence-en>

EVA. Military-Today.com. Web. 2016
<http://www.military-today.com/artillery/eva.htm>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nedbalost je matkou neschopnosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren