EMADS

Enhanced Modular Air Defense Solutions System
Nový evropský samohybný protivzdušný systém

Dá se říci, že hvězda EMADS právě vychází. EMADS je nový protivzdušný raketový systém evropského původu. Má sloužit bodové a oblastní protivzdušné ochraně a je mobilní po zemi. Klíčovou vlastností je rychlé rozvinutí do palebného postavení a kompatibilita s jakýmikoli detekčními senzory. Má všesměrové pokrytí sektorů. Rakety jsou odpalovány vertikálně.

Systém odpaluje nově vyvinuté rakety CAMM (Common Anti-air Modular Missile). Ty byly evropskou společností MBDA vyvinuty 2008-2017 pro program Sea Ceptor a Land Ceptor na obnovu protiletecké obrany Velké Británie. EMADS spolu s raketami CAMM má sloužit na obranu proti všem vzdušným existujícím i předpovídaným hrozbám. EMADS je navržen pro práci s budoucím velícím systémem protivzdušné obrany C2, ale stejně dobře funguje se současnými senzory a řídícími systémy. Je tedy schopen kooperace ve vícevrstvém modelu obrany. 2018 procházel program Land Ceptor teprve prvními palebnými zkouškami.

CAMM se vyskytují ve dvou variantách podle dosahu se lišících. Základní CAMM má dosah do 25 km, CAMM-ER (enhanced range) 45-60 km. Rakety jsou dvoustupňové na tuhé palivo, radarově naváděné aktivním radarem v hlavici a mají zdvojený datalink k pozemnímu stanovišti. Cestují rychlostí Mach 3 a mohou být odpalovány z lodí, letadel i pozemních odpalovačů. Jedna váží 100-250 kg při délce 3,2 až 4 m (podle dosahu). Cíl ničí směrovanou explozí fragmentační nálože reagující na blízkost cíle nebo vybuchující při kontaktu. Rakety se vyznačují výbornou schopností za všech podmínek počasí a vysokou odolností vůči EM rušení. Radiovým spojením se zemí si raketa ověřuje polohu cíle do té doby, než aktivní RF seeker v hlavici převezme kontrolu nad naváděním. Střely CAMM mají také velmi krátkou minimální vzdálenost intercepce (1 km).

Vyrábí je MBDA v Británii a v Itálii. Kromě Británie, Itálie a Španělska o import systému mají zájem i další světoví operátoři s velkým námořnictvem.

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/CAMM_(missile_family)

https://www.mbda-systems.com/product/emads/

https://missiledefenseadvocacy.org/air-defense/air-defense-of-u-s-partners/allied-air-defense-systems/enhanced-modular-air-defense-solutions-emads/

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

Bojové vozidlo pěchoty (IFV / ICV / AFV / APC)

Atom IFV
Přetlakový systém CBRN ochrany
ROSY L Rapid Obscuring System
APS- Rheinmetall ADS
Tigon 8x8, 6x6

Samohybné dělostřelectvo (SPG / MLRS)

PULS
ammo - Krasnopol 2K25
DF-12 / M20
Aleksandar
HQ-9

Bojové vrtulníky

Bell 360 Invictus
Arapaho ARH-70 (Bell)
Tiger HAD
Semi-active radar homing (SARH)
LANTIRN

Systémy protivzdušné obrany (AA)

Fire-and-forget (active guidance)
Type 87
Tien-Kung III
Tien Chien (TC-2N)
Starstreak II

Tanky a protitankové technologie (MBT / LT / AT)

SACLOS
Zulfiqar 3
Armor- AMAP
M60A3 Leonardo
Ejektor zplodin výstřelu

Průzkumná vozidla a lehké transportéry personálu

Aravis (Nexter)
Jaguar EBRC
Akrep II
Griffon VBMR
TITUS (Nexter)

Pojmy a technologie války

Casus belli
Counter-sniper tactics
Parts commonality / Společnost součástí
Command and control C2, C4, C5
Světlá výška
DC | ▾ Portál vojenských technologií |
▾ Články |
▾ Organizační

Kdo umí předstírat, ten dokáže vládnout.
pořekadlo sicilské mafie