Dual-EIMOS

Expal Integrated Mortar System
Další hi-tech minomet vyvinutý Španěly

Španělská firma Expal vyvinula tento minomet roku 2014 na zakázku italské vládě. Koncem 2020 firma navíc odhalila Dual-EIMOS, jenž musí znamenat úplnou minometnou smršť už tak mimořádného minometu Eimos. 

Zbraňový systém je opravdu velmi schopný: Eimos si klade za prioritu krátký čas potřebný k postavení do palebné pozice. Dále je ovládán digitálně, je zcela automatizovaný, otáčení v plném úhlu, míření a polohování hlavně si spočítá a provede sám. Dvě hlavně znamenají dvojnásobnou kadenci a tato síla má být využita námořnictvem při vyloďovacích operacích  pro utišení  jakéhokoli odporu na pevnině. Zakázku si zadalo španělské námořnictvo a základními požadavky byla schopnost působit na moři a prohloubený brod vozidla URO VAMTAC ST5,  které je jeho čtyřkolovým nosičem,  na 1,5 m  hloubky  bez předchozí přípravy,  což je na malé kolové vozidlo opravdu hodně.

Eimos je propojen s informačním systémem palebné podpory TechFire. Ten je se zbraní neoddělitelně sloučen a ten se právě stará o automatizaci všech kroků a procesů během zvolené palebné mise. Dále takto dovede Eimos spolupracovat s UAV Shepherd-mil, jenž mu pak slouží namísto vzdáleného předsunutého pozorovatele. Dual-EIMOS navíc dovede využívat velící systém TALOS C2. Dual-EIMOS Dovede ještě lépe utlumit účinky zpětného rázu na vozidlo. 

Dual-EIMOS má hlavně ráže 81 mm nebo 60 mm,  které mohou být změněny během tří minut. Základní Eimos  měl mimořádně vysokou kadenci 15 až 25 ran za minutu, v duálním provedení to má být až 35 r/m s přesnou palbou na vzdálenost 6,9 km. Elektrický systém má ještě o 10% vyšší účinnost a jeho hydropneumatický systém zmírňuje devastující dopady zpětných rázů na auto o celých 90%.

Obsluhu činí dva lidští operátoři, ačkoli se doporučuje nechat zbraň automaticky mířit a polohovat hlaveň  strojově, pro maximální přesnost zásahu. Lidský operátor pouze ukazuje cíle na digitální mapě a druhý nabíjí náboje. Systém je schopen dokonce přímé palby. Vozidlo musí být před výstřelem vždy stacionární a systém se ve vteřinách po zastavení sám natáčí podle GPS.

Znamenitá španělská práce!

Zdroje

https://www.janes.com/defence-news/news-detail/expal-demonstrates-new-dual-eimos-mortar-system

https://www.edrmagazine.eu/demonstration-of-expal-new-dual-eimos-to-a-delegation-of-the-spanish-ministry-of-defense

https://militaryleak.com/2021/03/05/spains-expal-demonstrates-new-dual-eimos-mortar-system-in-cadiz/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Gamesave, který jste opoměli včas vytvořit, vadí víc než nezvaný host.
DigCest