Dragón VCR 8×8

Wheeled Combat Vehicle
Vehiculo de Combate sobre Ruedas
Španělské kolové bojové vozidlo pěchoty

V polovině roku 2020 úspěšně završil nadcházející Španělský Dragón VCR střelecké zkoušky. Vyhodnocována byla spolupráce se zbraňovými věžemi UT30MK2 a Samson 30, s nimiž má být vozidlo uváděno do španělské armády.

Testovanými zbraněmi na nich byly chaingun ATK ráže 30 mm, kulomety 7,62 mm, a odpalovače protitankových řízených střel Spike, se kterými bude vozidlo posléze ve vojsku vystupovat.

Jeho pojezdovou částí a celým základem vozidla je osvědčené evropské kolové vozidlo Piranha 5 od švýcarského Mowag, dnes součástí General Dynamics European Land Systems. Ve španělských ozbrojených složkách má však nakonec vozidlo existovat až v 13 různých konfiguracích. Jejich absolutní počty budou známy až koncem roku 2020.

Piranha V je jako pátá generace evropského kolového bojového vozidla pěchoty tak slavná a uznávaná, že z jejího návrhu těží všechna dnešní kolová IFV všech kontinentů. Shrňme si několik zásadních faktů vzorového Piranha V: Dnes již se stala inspirací pro 11000 vpolených vozidel 20 států světa, z nichž některá jsou i pro znalce jen těžko k rozeznání od původní Piranhy (např. japonské, finské, italské, jihokorejské, francouzské a singapurské jen namátkou).

Vyznačuje se údajně geniálním rozvodem trakce na kola, modulární balistickou ochranou, úžasnou užitečnou zátěží vzhledem k hmotnosti vozidla, kompatibilní s nepočítaně zbraňovými stanicemi a věžemi, obojživelnost, CBRN filtroventilační systém, víceúčelovost pomocí mission modulů, a další samozřejmosti dneška, které nastolily právě švýcarská Piranha a finská Patria. Skoro se obávám, že Dragón bude jen přejmenovaná Piranha.

Zdroje

https://militaryleak.com/2020/08/03/shooting-tests-successfully-concluded-with-vcr-8x8-dragon-wheeled-combat-vehicle/

https://www.gdels.com/piranha.php

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nová vědecká pravda nevítězí tak, že oponenty přesvědčí a ukáže jim světlo, ale spíše tak, že její oponenti postupně vymřou.
Max Planck