Donar (AGM)

Donar
Artillery Gun Module (AGM, Artillerie-Geschütz-Modul)
Německá samohybná houfnice

Donar je revoluční vysoce inovativní samohybná houfnice spojeného Německo-španělského úsilí osvědčených zbrojovek Kraus-Maffei Wegmann and General Dynamics. Projekt byl představen 2008. Zbraňový systém nese jméno starogermánského boha hromu. Konec konců i dnešní podobnost s německým výrazem Donner lecčemu napovídá. Využívá zcela automatický autonomní zbraňový systém 155 mm artilerie, montovaný na pásovém podvozku uznávaného španělského vozidla ASCOD 2.

Výrobci předesílají, že Donar je rychlejším, lehčím a efektivnějším bratříčkem slavné PzH 2000, označované často za nejlepší houfnici světa. Donar je více než PzH 2000 cílen pro export. Zbraňový systém Donar je bezposádkový, dálkově ovládaný, s dělem délky 52 kalibrů. Jeho palebná síla koresponduje s PzH2000. Maximální dostřel činí 56 km s použitím speciálního střeliva VLAP (rocket-assisted). Zbraňový systém je součástí širšího network-centric celku, který se do vysoké míry sám řídí informacemi z velení, digitálních map a senzorů průzkumných UAV. Plně automaticky nabíjí a vybírá střelivo s odstupňovaným množstvím propelantu. Zbraňová věž díky vysoké úrovni stabilizace dokáže rotovat v plném úhlu, což zbrani při vysoké přesnosti a dostřelu dává báječné pokrytí postřelované plochy. Na moderním bojišti by dnes nebyla ničím, kdyby houfnice nebyla schopna střílet v módu MRSI. Donar tedy umožňuje současný dopad čtyř po sobě vystřelených projektilů. K tomu střelivo nabízí libovolné programování časované roznětky. Ustálená rychlost střelby činí klasických 6 ran za minutu. Ne, že by houfnice nemohla vymáčknout ze sebe více, ale trápí ji jako všechny houfnice problém přehřívání hlavně mezi výstřely, což je hlavní limitující faktor houfnic celosvětově. Systém DONAR může být montován na širokou paletu pásových i kolových podvozků, přitom může pracovat zcela autonomně co do řízení palby, navigace a samostatného přesného míření.

Posádka díky tomu sestává z pouhých dvou členů - velitele a řidiče (!), kteří operují zbraňový systém vzdáleně z vysoce pancéřované kabiny. Ta v základní konfiguraci splňuje sice jen standardní ochranu proti ručním zbraním a střepinám dělostřelectva, její ochrana ale může být díky modulárnímu přístupu navýšena. Také může být doplněna o sadu protiminové ochrany. Jako u všech německých strojů je posádka chráněna přetlakovým systémem NBC ochrany a v kabině je přítomné automatické hašení. Systém si s sebou veze 30 kusů střeliva. S hmotností 31,5 tuny bude systém transportovatelný pouze hlavním evropským přepravním letounem A400M.

Pohonem je MTU diesel motor s výkonem 720 koňů.

Zbývá dodat jen pochvalné slovo redaktora: Tak toto se Němcům s jejich důkladností opět povedlo! Doufejme, že se ocitneme na správné straně hlavně, až na to přijde, a že nás to před rusáky ochrání.

Specifikace

Uvedena 2008; hmotnost 31,5 tuny; délka 10,3 m; posádka 2; dostřel 40 km Base-Bleed, 56 km RAP; houfnice 155 mm; sekundární zbraň absentuje; diesel motor 720 hp; výkon ku hmotnosti 22,8 koně na tunu; rychlost 60 km/h; dojezd 500 km.

Zdroje

Donar Artillery Gun Module. GlobalSecurity.org. Web. 2017.
<https://www.globalsecurity.org/military/world/europe/agm.htm>

Oficiální stránka u výrobce:
ARTILLERY GUN MODULE (AGM). Krauss-Maffei Wegmann. Web. 2018.
<https://www.kmweg.com/home/artillery/autonomous-howitzer/agm/product-information.html>

Artillery Gun Module. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/Artillery_Gun_Module>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

K sjednocení lidí vlády potřebují vnějšího nepřítele. Když skutečného nemají, vynaleznou si ho, aby nás uvedly do pohybu.
Civilization 6