Derby

Air-to-air missile
Izraelská alternativa k střelám Amraam

Slavné izraelské střely Python mají radarem naváděnou odrůdu, konkrétně od Python-5 se dalším vývojem roku 2002 odštěpila odnož zvaná Derby. Jde o o střelu aktivně naváděnou radarem s dosahem inercepce přes 50 km, která jinak sdílí vnější charakteristiku střel rodiny Python.

Jedna střela Derby je o něco delší Pythonu (362 cm oproti 310 cm), má stejný průměr 16 cm, hmotnost 118 kg a dvojnásobnou hmotnost střepinové hlavice 23 kg. Ta je iniciována roznětkou laserově odměřující blízkost cíle. Raketa je kupředu hnána dvouimpulzovým raketovým motorem rychlostí až 4 Machy. Zatáčí pomocí aerodynamických křidélek na přídi i zádi rakety. Maximální výška intercepce, pokud vystřelena ze země, je 16 km.

Jde vlastně o radarovou obdobu Python s delším doletem. Existuje ještě prodloužená varianta Derby ER s dosahem 100 km. Těmi chce Indie přezbrojit svoje Su-30MKI namísto ruských R-77 a svoje nové stíhače Tejas, čímž se letectvo Indie stane jejich nejpočetnějším uživatelem.

Slavná je také pozemní varianta protivzdušné obrany Spyder (Python - Derby).

Rakety Derby užívají snad skoro všechny jihoamerické a řada jihoasijských zemí v počtu celkem dvaceti uživatelů. Ruské zdroje udávají, že jde vlastně o židovský Amraam, což svými specifiky sedí. Jelikož americký Amraam urazil pořádný kus vývoje v poslední dekádě, firma raději propaguje už jenom I-Derby ER s prodlouženým dostřelem a vyšší odolností vůči elektromagnetickým protiopatřením.

Zdroje

https://www.rafael.co.il/solutions/i-derby-er/

https://www.edrmagazine.eu/rafael-marks-another-milestone-in-the-development-of-the-i-derby-er-air-to-air-missile

https://en.missilery.info/missile/derby

https://weaponsystems.net/system/100-Derby

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nová vědecká pravda nevítězí tak, že oponenty přesvědčí a ukáže jim světlo, ale spíše tak, že její oponenti postupně vymřou.
Max Planck