Dělostřelecký lokátor radar

Artillery Hunting Radar, Mobile Artillery Monitoring Battlefield Radar

Arthur

Systém Arthur byl vyvinut v 90. letech firmou Ericsson Microwave Systems pro norskou, švédskou a britskou armádu.

Jde o pole antén s pasivním elektronickým snímkováním pracující v pásmu C. Jeho rolí je zjišťování dělostřeleckých projektilů a směřování odvetné protidělostřelecké palby. Arthur sleduje letící nepřátelské projektily houfnic a minometů. Dokáže je nejen detekovat na vzdálenost 35 km, ale také určit místo jejich dopadu a odhadnout pozici, odkud byly vystřeleny.

Takto dovede lokalizovat výstřely po stovce v minutě. Nejvýkonnější varianta C detekuje dělostřelecké rakety až na 60 km a menší projektily adekvátně k jejich velikosti. Tento radar může být nesen pracující v podvěsu letouny Hercules nebo Chinook, což samozřejmě zvyšuje jeho možnosti detekce.

Dělostřelecké lokátory Arthur užívá většina armád Evropy, Česká Republika užívá tři soupravy lokátoru od 2004. Země ostatních armád světa používají svoje vlastní odpovídající řešení jako např. AN/TPQ-37 Firefinder radar, Swathi Weapon Locating Radar, 1B75, Giraffe a další.

Giraffe

Radary Giraffe od firmy Saab jsou modernějšími řešeními využívajícími AESA 3D radaru v pásmu S s vyšší detekční spolehlivostí nejmenších cílů.

Zdroje

https://saab.com/land/istar/weapon-locating-system/arthur/

https://www.radartutorial.eu/19.kartei/04.battle/karte002.en.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Německu předmět není způsobilý patentové ochrany, pokud jej odborník mohl vytvořit, aniž byl vynálezecky činným. Teprve výkon vzdálený průměrnému odborníkovi zaslouží odměny v podobě udělení ochrany.
Karel Čada