Dardo IFV

Dardo IFV
Infantry fighting vehicle
Italské bojové vozidlo pěchoty

Dardo IFV je nástupcem zastaralých amerických M113APC v italské armádě. Bylo vyvinuto syndikátem dvou italských společností Iveco Fiat a Oto Melara a je vyráběno od 1998.

Primární výzbroj tvoří švýcarský 25 mm kanón Oerlikon KBA s kadencí 600 ran za minutu. Na věži jsou také dva sekundární kulomety 7,62 mm spřažené s hlavním kanónem. Po každé straně korby a jedna vzadu jsou střílny, jimiž posádka ručními zbraněmi může střílet ven, tedy, jak vidno, Italové se dojemně drží náčrtku prvního tanku od Leonarda da Vinciho. Dardo používá dvoumužnou IFV věž Hitfist, vozidlo může být předěláno na polní ambulanci, velitelské stanoviště, nosič 120 mm minometu nebo na variantu lehkého tanku se 105 mm dělem.

Systém Galileo Avionica se stará o řízení palby a je schopen měřit vzdálenost a rychlost cíle. Velitel využívá soustavu episkopů a noktovizor k získání 360° přehledu. Střelecká věž je stabilizována a střelec využívá laserový dálkoměr a termovizor. K posílení schopností vůči těžce pancéřovaným hrozbám lze po každé straně věže doinstalovat jednu protitankovou řízenou střelu Spike-LR s dosahem 4 km.

Tělo vozidla je ze slitiny hliníku s přidanými celoocelovými pláty. Přední a vrchní strana vozidla je takto chráněna proti průbojnému střelivu do ráže 25 mm, strany potom do ráže 14,5 mm. Po straně věže jsou čtyři zadýmovací granátomety.

O pohon vozidla se starají turbo-diesel motor Iveco o výkonu 512 hp s německou automatickou převodovkou. Pásový podvozek má 2*6 vodících kol, nápravy s torzní tyčí a hydraulický tlumící systém. Dardo dokáže udržovat maximální rychlost 70 km/h a brodit se vodou do 1,5 m bez přípravy.

Itálie vlastní 200 těchto vozidel, přičemž do akce se dostala 2004 v Iráku a v současnosti jsou součástí italského kontingentu v Afgánistánu.

Specifikace

Uveden do výzbroje 1998; hmotnost 23-26 tun; délka přes 6,7 m; posádka 3 obsluha + 6 výsadek; 25 mm kanón, 2x kulomet 7,62 mm, Spike-LR; pohon turbo-diesel 512 hp; max. rychlost 70 km/h; dojezd 600 km, výkon ku hmotnosti 20,5 hp/t.

Zdroj

Dardo IFV. Army Technology. Web. 2018.
<https://www.army-technology.com/projects/dardo/>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Člověk se poučuje ne tím co slyší, ale tím, co vidí.
japonské přísloví