DITA (Excalibur Army)

Self-propelled wheeled howitzer
Česká samohybná kolová houfnice (ShKH)

Dita od české firmy Excalibur Army je nepochybně největším českým počinem posledních let. Navazuje na svého předchůdce - houfnici Dana, která už v 80. letech předběhla svoji dobu. Dita je ve všech ohledech stvořená pro bojiště 21. století.

Zásadním posunem je u Dity ráže 155 mm běžná pro Severoatlantickou alianci, kdežto Dana měla sovětskou ráži 152 mm. Dana rovněž patřila k málu houfnicím, které chránily svoji posádku pancířem a snad právě kvůli východní ruské ráži Dana nebyla tak slavná, jak by si zasluhovala.

V lednu 2021 zatím existuje několik technologických demonstrátorů houfnice DITA postavených na podvozku Tatra se znakem náprav 8x8.

Všechny palubní subsystémy Dity jsou spočítačovány do jednoho informačně-ovládacího celku, jak je dnes běžné v informační éře lidstva. Houfnici to umožňuje rychlé zaujetí palebného postavení, zahájení palby i opuštění palebného postavení. Obsluhu celého stroje díky tomu zastává pouze dvoučlenná osádka. Trhákem dneška je také modularita, a tak zbraňová nástavba může být instalována na různé jiné podvozky včetně pásových.

Díky autonomnímu módu posádku tvoří pouze řidič a velitel, kteří si hoví v kabině podvozku a stroj vůbec neopouštějí. Přitom řídí celou palebnou činnost houfnice. Kabina je navíc moderně chráněna přetlakovým systémem CBRN ochrany, jako u německých tanků. Je tedy hermeticky utěsněna, avšak balistickou a protiminovou ochranu má pouze na úrovni 1 dle normy STANAG 4569 (což je ale u houfnic běžné).

Palubní řídící systém zahrnuje mimo jiné balistický počítač, diagnostické subsystémy, inerciální navigaci, automatické navedení zbraně, autonomní výpočet střeleckých parametrů a výběr munice. DITA tak může vést palbu různými způsoby, jako jednotlivými výstřely, kontinuální střelbou, dávkovou střelba s proměnlivými časovými prodlevami nebo trhák dnešních bojišť - mód MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact), kdy je cíl v jednom okamžiku zasažen několika následně vypálenými výstřely.

Dita však má i nouzové pracoviště, ze kterého lze ovládat houfnici manuálně a mířit optickým zaměřovačem.

Hlaveň zbraně dosahuje délky 45 ráží, maximální elevace hlavně je 70°. Při použití standardního base-bleed střeliva (s dnovým generátorem plynů) má dostřel 39 km. Dita si s sebou veze zásobu 40 kusů střeliva. Zatím ne-úplně známé hodnoty rychlosti palby jsou 6 ran v první minutě, potom ustáleně 5 ran za minutu. K ovládání zbraňových dějů Ditě slouží pomocná energetická a hydraulická jednotka.

Pojezdová část může mít podvozek Tatra Force s pohonem všech kol s nezávisle zavěšenými polonápravami a se systémem centrálního dohušťování. Za pohon slouží přeplňovaný vzduchem chlazený osmiválec Tatra T3C-928-90 o výkonu 300 kW napojený na automatizovanou převodovku Tatra 10TS210N. Kromě toho dokáže bez přípravy přebrodit  vodní toky o hloubce 1,2 m, překročí příkopy o šířce 2 m a zdolá svislé překážky o výšce 0,47 m. 

Specifikace

Hmotnost 29 t; délka 13 m; posádka 2; rychlost 90 km/h, v náročném terénu 25 km/h; dojezd 600 km;

Zdroje

https://dita.excaliburarmy.cz/

https://www.czdjournal.com/defence/new-dita-selfpropelled-wheeled-howitzer-pushes-the-possibilities-of-modern-combat-further-374.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nedbalost je matkou neschopnosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren