DF-12 / M20

Čínský balistický raketový systém

V roce 2013 vstoupil do služeb čínské lidové armády balistický raketový systém DF-12, který byl od počátku konstruován jako ekvivalent ruských raket Iskander. Není známo, zda rakety v současnosti nasazené nesou jaderné hlavice, avšak systém je k tomuto účelu navrhnut. Má zasahovat bodové cíle vysoké důležitosti. Oficiální tvrzení o dosahu raket zmiňují vzdálenost 100 až 280 km. Západní analytici jej odhadují až na 400 km. Systém je nabízen pro export od 2011.

Za vývojem, který proběhl do 2011, stojí China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC). Není bez zajímavosti, že rakety M2O jsou používány v obdobném běloruském systému Polonaise. Existuje také varianta B, která je odpalována z k tomu určených lodí. Obě mají nahradit přesné bombardování. Střely dosahují maximální letové výšky 50 km a před sestupnou fází jsou schopny manévrovat. Příprava od jízdy k odpalu trvá 10 minut.

Rakety jsou jednostupňové, letí na tuhé palivo a jsou odpalovány vertikálně. Navádění raket je klasickou kombinací GPS a inerciálního přístupu. V terminální fázi letu zapíná optický sensor a porovnává obraz cíle se skutečností. Kruhová odchylka od cíle ve vzdálenosti max. dostřelu činí 50 m. Raketám může být změněn cíl během letu. Jedna raketa je 7,3 m dlouhá, váží 4 tuny, z čehož 480 kg tvoří bojová hlavice. Bojová náplň může být buď tříštivotrhavá, kazetová, termobarická nebo nukleární.

Mobilním odpalovačem je 8x8 terénní vozidlo s dvojitou kabinou.

Jedna baterie DF-12 sestává z devíti párů vozidel odpalovačů a vozidel muničních, řídícího vozidla a podpůrného vozidla.

Současnými operátory jsou Čína a Katar.

Specifikace

Čínou prohlašovaný dostřel raket 280 km; rychlost 80 km/h; dojezd 600 km;

Zdroje

https://missilethreat.csis.org/missile/df-12/

https://www.armyrecognition.com/china_chinese_army_missile_systems_vehicles/df-12_m20_short-range_surface-to-surface_tactical_missile_technical_data_sheet_specifications.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Jednou si myslím, že jsme ve vesmíru sami, jednou že nejsme. Obě myšlenky jsou ohromující.
A.C. Clarke