1. DC
  2. Portál vojenských technologií
  3. Technologie protivzdušné obrany

Střely s plochou dráhou letu

Cruise missile
Marschflugkörper

Křižující střely či střely s plochou dráhou letu jsou bojové prostředky patřící k raketám, ale na rozdíl od nich neletí po balistické křivce. Jako řízené střely jsou používány na ničení pozemních stacionárních cílů. Doručí velikou bojovou hlavici do místa určení na značnou vzdálenost, s přesným naváděním a zhruba konstantní cestovní rychlostí. Nejmodernější jsou schopny dosahovat vysoce nadzvukové rychlosti a letět po extrémně nízké trajektorii nad zemí pod dosahem radarů.

První takovou střelou byla nacistická V-1 v roce 1944, přezdívaná létající bombou. Dnešní mají zpravidla úzká křidélka a větší ocasní stabilizátory. Nesou konvenční nebo i nukleární hlavici. Poháněny bývají turbodmychadlovým, tryskovým nebo náporovým motorem namísto raketového. Jsou to vlastně malá letadélka. K navigaci mají radarový nebo tlakový výškoměr, inerciální nebo satelitní navádění a sofistikované počítačové vybavení, jímž sledují kontury terénu a automaticky rozeznávají cíl. Bývají odpalovány z k tomu určených ponorek a lodí, stejně jako z pozemních stanovišť, ale pár jich je odpalováno také z letadel. Letí zpravidla rychlostí 3-5 Machů. Právě ty hypersonické (nad Mach 5) představují současnou špičku zejména protilodního boje.

Pro příklad jmenujme ruský Zirkon, indický Brahmos II, Boeing X-51, Kh-90 Gela. Poslední dokáže cestovat rychlostí Mach 4-6, ovšem nakrátko zrychlit až na Mach 15. Mají dosah 200-600 km. Existuje také vzdálenostní kategorie mezikontinentálních s dosahem 8-10 tisíc km.

Typické nasazení střel s plochou dráhou letu dneška je na ničení cílů vysoké hodnoty, jako velící stanoviště, bunkry, mosty, přehrady. Dnes nejznámější je americká střela Tomahawk odpalovaná z ponorek. Nejznámější případy nasazení byly války v Iráku a na Balkáně. Jsou to nejdražší jednorázové zbraně dneška s cenou několik milionů dolarů za kus. Jejich výhoda je pochopitelně ve sníženém radarovém podpisu a absenci pilota, takže hledíce pouze na cenu jsou odpalovány právě do velmi riskantních scénářů.

  1. DC
  2. Portál vojenských technologií
  3. Technologie protivzdušné obrany

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

ART, SPGH
Samohybné dělostřelectvo

T5 Denel

VLAP

SR5

AR3

T-300 Kasirga

IFV, APC
Bojová vozidla a transportéry pěchoty

Adaptiv

Borsuk

Stryker DVH (Double V-Hull)

Stryker Dragoon

Rosomak KTO

MBT, LT
Hlavní bitevní tanky

Griffin III

Ejektor zplodin výstřelu

Thermal sleeve

EMBT

Kaplan MT / Harimau

Ozbrojené vrtulníky

Z-10 / CAIC WZ-10

T129 ATAK

H225M Caracal (EC725)

Rotor a počet listů rotoru

Wire strike protection system (WSPS)

Recon, IMV - Lehká vozidla
a transportéry personálu

Caiman MRAP

RG35 6x6

Mosquito HMV AFV-420P

RG33

AJBAN LRSOV

AA, SAM, SPAAG
Prostředky protivzdušné obrany

dolet, dostřel, dosah

Střely s plochou dráhou letu

Goalkeeper

Skyshield

Type 09 SPAAA

Technologie a pojmy
vojenských prostředků obecně

výbušina vs. výbušnina

Optical camouflage

Counter-insurgency (COIN)

Muzzle brake - úsťová brzda

Digitální mapy

▾ Portál vojenských technologií |
▾ Home |
▾ Divácký výzkum |
▾ Organizační |

"Boj s ďáblem je těžký a věčný."
- nedoceněný český film Svatba upírů