Crotale NG Mk3

Short range air defence missile system
Francouzský protiletecký raketový systém krátkého dosahu

Crotale NG SAM byl vyvinut francouzským Thales 1978-1990. Aktuální verze Mk3 je používána od 2008. Úlohou je drobná lokální ochrana vojenských stanovišť proti vzdušným hrozbám, konkrétně proti letadlům s pevným křídlem, vrtulníkům, ale i taktickým balistickým střelám a střelám s plochou dráhou letu.

Crotale NG představuje vyhodnocení situace ve vzdušném prostoru na delší vzdálenost detekce, friend-or-foe identifikaci, automatické sledování cílů za všech podmínek počasí. Crotale NG svojí schopností může zapadat do schématu globální protivzdušné obrany. Jedna baterie čtyř odpalovačů Crotale je koordinována řídícím centrem, které vyhodnocuje prioritu cílů podle situace a s odpalovači komunikuje radiovým data-linkem.

Crotale Mk3 nemá problém sestřelovat nízko letící cíle v 500 m výšce na vzdálenost 15 km.

Používá vylepšené (Mk3) rakety NG VT1 se schopností manévrovat při 35 G cestující rychlostí Mach 3,5 s účinným dosahem 16 km. Rakety letí na tuhé palivo a mají výškový dosah 9 km. K navádění je využíváno pasivní elektrooptiky a radaru s protiopatřeními (ECCM) pro lepší čelení elektromagnetickému rušení. Pracuje na principu pulsního Doppler radaru v pásmu S s poloměrem pokrytí 20 km s výškou 5 km. Střela se po odpalu přepíná na vlastní radarové navádění v hlavici s dosahem 30 km. Cíl je ničen výbuchem fragmentační hlavice iniciovaným v blízkosti cíle. Poloměr výbuchu pro sestřelení je 8 m. Typicky je prováděno zničení cíle na vzdálenost 8 km za 10,3 sekundy.

Vozidla mají trojčlennou lidskou posádku chráněnou před prostředky hromadného ničení. Ta má k dispozici další vybavení vozidel jako dvojitou tepelnou kameru, denní kameru a tepelný lokalizátor. Je využíváno různých typů vozidel podle konkrétní armády operátora a existuje i námořní varianta na ochranu lodí. Všechny procedury detekce a sledování cílů jsou automatizovány pro dosažení nízkých reakčních časů (do 6 sekund). Hlavice rakety za letu sama určuje na jaký senzor se přepne, podle toho, který jí podává nejlepší zaměřovací data, přičemž lidský operátor má právo toto vyhodnocení přenastavit a přepnout ji např. na pozemní navádění z toho kterého radaru.

Do sériové výroby se dostal 1990 a v operační schopnosti byl původně u francouzské a finské armády. Později byl exportován také do Bahrajnu, Egypta, Řecka, Íránu, Pakistánu, Jihoafrické republiky, Saudské Arábie a Ománu. 2000 se Thales a Samsung dohodl na vývoji nového korejského Pegasus (Chun Ma) K-SAM z Crotale vycházejícího. Číňany zkopírovaná varianta nese název HQ-7.

Zdroje

http://www.military-today.com/missiles/crotale.htm

https://www.armyrecognition.com/france_french_army_vehicle_missile_systems_uk/crotale_low_altitude_ground_to_air_missile_system_technical_data_sheet_specifications_information_uk.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cesta neúspěchu může být dlážděna dobrými úmysly.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren