Corsac 8x8 IFV

Wheeled Infantry Fighting Vehicle
Slovené bojové vozidlo pěchoty

Corsac vznikl spoluprací slovenských MSM Martin, EVPÚ, Konštrukta Defence a americké General Dynamics. Byl vyvinut jako bojové vozidlo a transportér pěchoty pro potřeby slovenské armády, ovšem je samozřejmě plně kompatibilní se standardy NATO a může sloužit v jeho misích. Byl inspirován Pandurem II a představen byl v Bratislavě 2016.

Víme jen, že balistická ochrana vozidla splňuje normu NATO STANAG 4569 Level 2, tedy pouze proti ručním zbraním a protiminová ochrana podlahy úroveň STANAG 4569 level 3A/B tedy ustojí výbuch nálože ekvivalentu 8 kg TNT. Naštěstí však lze přidat dodatečné pláty pancíře a zvýšit tak odolnost až na Level 4, tedy proti průbojné munici do ráže 14,5 mm.

Posádka je v klasické sestavě tříčlenné obsluhy - řidič, velitel, střelec. Kromě nich uveze šestičlenný výsadek pěchoty. Celková užitná zátěž činí 9,5 tun. Posádka je chráněna filtroventilačním systémem CBRN ochrany.

Co se výzbroje týká, na korbě je montována vzdáleně operovaná zbraňová stanice TURRA 30 od EVPÚ. Ta je vyzbrojena ruským kanónem 2A42 ráže 30 mm a spřaženým kulometem PKT 7,62 mm. Vozidlo také nese dvě ruské protitankové řízené střely 9M113 Konkurs. Systém je však kompatibilní také s americkými kanóny Bushmaster a izraelskými ATGM Spike.

Vozidlo Corsac je poháněno vodou chlazeným diesel motorem Cummins o výkonu 450 koní. Jedno se mu musí nechat a to vysoce slušná maximální rychlost po silnici, nadstandardních 115 km/h. Vozidlo je plně obojživelné, jemuž záďové vodní trysky udílí rychlost plavby standardních 10 km/h.

Specifikace

Hmotnost 19,8 tun; délka 7,43 m; diesel motor 450 hp; rychlost 115 km/h; dojezd 650 km;

Zdroje

https://defence-blog.com/army/slovakias-msm-group-presents-new-corsac-8x8-infantry-fighting-vehicle.html

https://www.armyrecognition.com/may_2016_global_defense_security_news_industry/new_slovak_corsac_8x8_infantry_fighting_vehicle_gets_russian_armament_suite_tass_53105162.html

https://www.msm.sk/en/what-we-do/products/military-vehicles/wheeled-vehicles/ifv-corsac-8x8/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Vítězství má tisíc otců, porážka je vždy sirotkem.
americké přísloví