Carmel AFV

Carmel AFV
Armoured fighting vehicle
Izraelský experimentální bojový prostředek pásový

O objektu se zatím hovoří jako o projektu Carmel. Má být zcela novou futuristickou koncepcí tanku a má nahradit tanky Merkava, což je samo o sobě dost bombastické tvrzení. Tři izraelské společnosti Rafael, Elbit a IAI nyní zapracovávají vnitřní výbavu stroje a panuje mezi nimi řada dohadů. Počítá se s posádkou dvou lidských operátorů, ovšem Rafael prosazuje cestu průhledného kokpitu, zatímco Elbit navrhuje přilbové displeje. Ať tak či onak, stroj se má řídit autonomně, přičemž lidský řidič bude jen docmrdovat korekce nepřesností, bude operovat s drony a potvrzovat základní rozhodnutí automatizovaných bojových řídících systémů.

Vozidlo vypadá tvaru klínu se značným úhlem svažování pancíře od tenkého předku až po nejvyšší záď. Nahoře na ní je umístěna zbraňová věž s kanónem. Spolu s EiTAN AFV jde o dva izraelské hi-tech počiny. Carmel má však být více tankem než Eitan a to také díky pásové platformě. Bude vážit od 35 do 40 tun. Počítá se s hard-kill protiopatřením Trophy. Carmel bude "kluzký" malý mrštný a agilní, připravený pro městská zastavěná prostředí. Ačkoli do konce 2020 nestihne nahrazovat tanky Merkava, je přípravou středního bojového vozidla budoucnosti.

Ruku v ruce s americkým trendem budou Carmel IFV prvotřídně sesíťovány do digitálního bojiště. Jeho celková ochrana se projektuje na zastavení ATGM, ale balistická ochrana se ani nenamáhá odolat současné tankové munici. Ochrana je úrovně malého středně obrněného tanku. Neoficiální zdroje odhadují, že čelní pancíř odolá střelivu 30 mm APFSDS, strany vozidla vydrží zásah 14,5 mm AP. U technologického demonstrátoru zatím nebyl implementován explozivní reaktivní pancíř. Výzbroj s kanóny a ATGM dává naznačit určení jako vozidla palebné podpory pro pěchotu, podobně jako ruský Terminator. Výrobce však tvrdí, že nejde ani o IFV ani o tank. Zároveň dodává, že nejzásadnější jeho výhodou bude nenákladnost oproti Merkavám a z nich odvozeným Namerům.

O hlavní zbrani se spekuluje jako o vysokotlakém kanónu ráže nejspíše 40-60 mm schopném střílet kinetické průbojníky s oddělitelným vodícím pouzdrem.

Vývojové modely jsou zatím poháněny hybridním diesel-elektrickým motorem.

Zdroje

https://defence.pk/pdf/threads/israels-future-tank-the-carmel.496550/

https://below-the-turret-ring.blogspot.com/2017/06/idf-carmel-details-emerge.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nastala nová fáze průmyslové revoluce. Lidé už tolik nepotřebují ruce, aby se cítili kreativně.
Digitální Cestovatel