Cardom

Autonomous recoiling mortar system
Koncepční základ vysoce automatizovaných minometů dneška

Cardom je slavným minometným systémem z Izraele, sestávajícím z minometné hlavně ráže 120 mm jménem K-6, zautomatizovaného na otočné mířící platformě. Polohování hlavně dělá systém sám, vše je řízené digitálním výpočetním a navigačním systémem. Výrobce zmiňuje unikátní systém tlumení účinků zpětného rázu na pojezdový systém.

Cardom již není nejnovější, ale firma  Soltam Systems se proslavila právě díky němu, kdy Cardom se stal myšlenkovým základem pro několik dnešních nejlepších minometů světa z dílen izraelských a západoevropských. Používají jej třeba Američané na podvozcích vozidel Stryker. Izraelci používají také jeho drobnější 60 mm variantu na podvozcích tanků Merkava.

Tehdy nejvíce opěvovaný na něm byl právě počítačově řízený systém polohování hlavně a míření Azimuth Atlas Mk 2, který byl tehdy revoluční v integrování navigačního a komunikačního systému spolu s přehledem získaným z digitálního bojiště. Takto dosahoval kadence 16 přesně mířených ran za minutu, což je i na dnešek poměrně nevídané. Systém však není úplně automatický a k udržení ustálené palby potřebuje dobře vycvičenou lidskou posádku o dvou až čtyřech členech.

300 kusů bylo vyrobeno jen pro armádu USA a jejich Expeditionary Fire Support System. 900 kusů používá armáda Izraele.

Holý zbraňový systém váží 670 kg a jeho běžný dostřel bývá přes 7 km. Hlavními a ve své době (2006) takřka jedinečnými klady byl nízký reakční čas, vysoká kadence, nízké náklady na provoz a údržbu a právě digitální vestavěnost do celého velícího systému digitálního bojiště.

Cardom byl pozvolna exportován do nejméně 12 armád světa, pročež se později stal pro automatizované mobilní minomety jakýmsi standardem.

Zdroje

https://elbitsystems.com/product/cardom/

http://www.army-guide.com/eng/product1858.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Všichni jsme tak trochu divní a člověk by se měl bát těch normálních.
Sylvester Stallone