CV90 MkIV

Infantry fighting vehicle of the CV90 armoured combat vehicle family
Švédské vzorové bojové pěchotní vozidlo

Poslední verze švédského pásového pěchotního vozidla CV90 je bezpochyby jedním z největších lákadel technologických nadšenců vůbec.

Verze 4 (Mark IV) byla zveřejněna 2017 a je označována za IFV páté generace. Postaveno na základech vozidla které se stalo vzorem všech ostatních po dvě dekády a navíc prý nese zásadní inovace v koncepci pěchotních vozidel.

Největší upgrade je ve výkonu: Nový motor s 1000 koňmi a převodovka X300 pro velké zatížení navýšily užitnou kapacitu o dvě tuny, hmotnost vozidla na 37 t a to bez snížení pohyblivosti. Aktivní odpružení nabízí přesnější palebnou platformu s vyšším komfortem pro posádku a především zlepšení životnosti vozidla.

Modulární přístup a množství potenciálních zbraňových stanic CV90 mu umožňují nést repertoár hlavních zbraní jako kanóny od ráže 30, přes 35, 40, 50 až po 120 mm tankové dělo s hladkým vývrtem, kulomety a dvě ATGM (PTŘS) Spike LR schované v odklopném pouzdře pod pancířem. Věže vozidla čítají dvoumužné i bezposádkové. Spřažená zbraň je v unikátním pouzdře vlevo hlavní zbraně a může být vyzbrojena vším od 40 mm granátometu přes 7,62 mm kulomet až po laserovou zbraň. Posádka vozidla je stále tříčlenná.

Korba ctí celoocelový přístup k pancéřování ze všech stran proti průbojnému střelivu do ráže 14,5 mm. Pancéřování zpředu je však utajováno a podle předchozích verzí odhadováno na 30 mm APFSDS.

BAE Systems zde realizuje prý revoluční iFighting koncept. CV90 MkIV je dodáváno se systémem aktivních protiopatření, s izraelským Iron Fist. To poskytuje dva odpalovače výbušných interceptorů automaticky odpalovaných do dráhy přibližující se střely. Toto APS chrání vozidlo v plném úhlu 360° s možností vysokých náměrů. Hrozby jsou odhalovány pomocí AESA radaru od RADA Electronic Industries a také skrz infračervený detektor vyvinutý Elbit's Elisra Industries. APS má za úkol odklonit případně zničit hrozbu a to bez detonace její bojové hlavice. Interceptory jsou podobné minometným nábojům. Moderní sadu aktivní ochrany dotváří rušička tepelně naváděných střel a detektor ozáření laserem, jenž automaticky odpaluje sadu osmi zadýmovacích granátometů.

Navýšen je i výpočetní výkon pro data ze senzorového stožáru a mapy využívající paralelní výpočty a pracující v reálném čase. Kromě tříčlenné posádky IFV veze také osmičlenný výsadek.

Standardní výbavu doplňuje CBRN ochrana pro ochránění posádky proti prostředkům hromadného ničení sestávající z radiačních a chemických detektorů a filtračního systému vzduchu. Posádce je k dispozici tepelná kamera se zvýrazňovačem obrazu. Co se boje týká, velitel i střelec jsou vybaveni nezávislým elektrooptickým systémem hledí sestávajícím z kamery, z tepelné kamery a laserového dálkoměru tak, že oba dovedou pracovat nezávisle v módu hunter-killer, kdy jeden vyhledává a značí cíle a druhý se stará o jejich ničení hlavní zbraní. Systém kamer a periskopů poskytuje situační povědomí celé posádce. Vše je navrženo podle sady moderních NATO standardů NGVA pro elektronická zařízení.

Specifikace

Bojová hmotnost 37 tun; délka 6,47 m; rychlost a dojezd není výrobcem uváděn;

Zdroje

Oficiální stránka:
https://www.baesystems.com/en/product/cv90-mkiv

https://defense-update.com/20180124_cv90mk4.html

https://www.armyrecognition.com/weapons_defence_industry_military_technology_uk/bae_systems_cv90_mkiv_enhanced_and_modernized_version_of_cv90_tracked_armored_ifv.html

https://www.armyrecognition.com/united_kingdom_british_army_light_armoured_vehicle/cv90_mk_iv_mkiv_ifv_tracked_armored_infantry_fighting_vehicle.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Následujíc svit slunce opustili jsme starý svět.
z nápisů na Kolumbových karavelách