CM-32 Clouded Leopard

CM-32 Clouded Leopard (Yunpao)
Infantry Fighting Vehicle
Taiwanské bojové vozidlo pěchoty

Osmikolové vozidlo Čínské (Taiwanské) armády je vývojovým pokračováním irského šestikolového vozidla CM-31 výrobce Timoney. Přízvisko známé východoasijské šelmy Clouded Leopard má symbolizovat pohotovost a hbitost v boji. Vývoj projektu byl spuštěn 2002 a do stádia sériové výroby se dostal 2007, přičemž Taiwan chce mít celkem ve výzbroji 1400 vozidel CM-32.

Korba je z celoocelového pancíře. Balistická ochrana vozidla je nastavena proti AP projektilům do ráže 12,7 mm zpředu. Po stranách jde o odolnost proti ručním zbraním do ráže 7,62 mm. Standardní je výbava v podobě automatického hašení, filtračního systému NBC ochrany, nezávislého zavěšení kol a centrální regulace tlaku v pneumatikách. Nadstandardní je odolnost vůči minám do ekvivalentu 12 kg TNT především díky podlaze tvarované do V.

Standardní výzbrojí CM-32 ve variantě APC je 40 mm granátomet a spřažený 12,7 mm kulomet. Oba jsou montovány jako RWS, tedy ovládané vzdáleně, přes soustavu čidel z vnitřku vozidla. U varianty IFV se experimentovalo také s dvoumužnou věží a různými typy kanónů a munice od čínského námořnictva, až nakonec zvítězilo americké řešení 30 mm kanónu Bushmaster II. Ten operuje na principu chaingun od firmy Orbital ATK. První varianty s věží a tímto kanónem byly k vidění 2015. Sekundární zbraní je 7,62 mm kulomet s protileteckou schopností.

Vedle APC varianty se připravují také velitelské vozidlo a průzkumná varianta, nosič 120 mm minometu a varianta stíhače tanků se 105 mm drážkovaným kanónem.

Posádka sestává z klasických tří členů - řidič, velitel, střelec. Kromě nich je vzadu prostor pro šestičlenný výsadek. Řidič má pouze denní periskop, zatímco velitel a střelec mají noční / denní hledí.

Pohonem je diesel motor Caterpillar o 410-ti koních s automatickou převodovkou Allison. CM-32 je plně obojživelné a jako vodní pohon mu slouží dvě záďové trysky, schopny vozidlo hnát vodou rychlostí 8 km/h (průměrně bývá 10 - 11 km/h). Vozidlo dokáže překračovat 1 m vysoké překážky a 2 m široké příkopy. Rychlost po silnici však činí nadprůměrných 120 km/h.

Specifikace

Uvedeno 2007; hmotnost 22 tun; délka 7 m; posádka 3 + 6 členů; 40 mm granátomet a spřažený 12,7 mm kulomet, 7,62 mm AA kulomet; diesel motor 450 hp; rychlost 120 km/h; dojezd 800 km.

Zdroje

CM-32 Yunpao Armoured Personnel Carrier. Army Technology. army-technology.com. Web. 2018
<https://www.army-technology.com/projects/cm-32-yunpao-armoured-personnel-carrier/>

CM-32 Armoured Vehicle. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018
<https://en.wikipedia.org/wiki/CM-32_Armoured_Vehicle>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Mít největší kladivo neznamená trefit každý hřebík.
Obama