CAMM on Jelcz

Surface-to-air missiles anti-aircraft defence
Polské řešení s nejnovějšími britskými protivzdušnými střelami

Zřejmě nejvíce očekávané evropské raketové protivzdušné řešení jsou rakety CAMM, na které je především britská část panevropské raketové výrobny MBDA obzvláště pyšná. Odpalovač MBDA’s CAMM střel jede na polském vojenském náklaďáku Jelcz 8×8. Na vývoj tohoto stroje uzavřelo Polsko s MBDA smlouvu o strategickém partnerství roku 2017. Od té doby se objevují první zkazky o vyvíjeném stroji, jehož zástupci budou brzy hlavním prvkem nejnižší vrstvy protivzdušné obrany Evropy.

CAMM

CAMM znamená Common Anti-air Modular Missile, což je protivzdušná řízená střela příští generace, která by měla povrchovým vojenským prostředkům zajistit ochranu před jakýmikoli známými vzdušnými hrozbami současnosti (na malý až střední dosah). CAMM se vyznačuje radiofrekvenčním hledačem cílů, který má vynikat v rozlišení falešných a klamných cílů od skutečných letounů. Raketka je to klasická malá o průměru (ráži) 16,6 cm, délky 3,2 m a hmotnosti 99 kg. CAMM-ER má průměr 19 cm, obě velikosti užívají 10kilových výbušných hlavic se střepinovým účinkem rozněcované při přímém kontaktu. Letí na tuhé palivo do max výšky 10 km rychlostí 3 Machy naváděné zpravu inerciálně a ve finální fázi vlastním radarovým navaděčem, v hlavici. Jde o úplně novou věc, na kterou je Británie strašlivě pyšná.

Přitom vnější vrstvu nad střelami CAMM dále bude zajišťovat něco z budoucího programu Enhanced Modular Air Defence Solutions (EMADS).

Onen zbraňový systém zatím MBDA pracovně nazvala CAMM iLauncher, ovšem kolem jeho schopností je skoupá na slovíčko. Je to tak správně, protože by nebylo dobré hýřit do světa informacemi o tom, co se peče v zásadní oblasti protivzdušné obrany Evropy.

Polský podnik PGZ připravuje také radarová a velící vozidla pod pracovní přezdívkou Mała NAREW. Usilovně pracují na integraci střel CAMM spolu s radary a systémem řízení palby, to vše na kolových nosičích - 8x8 náklaďácích od Jelcz. Poláci si od této spolupráce s britskou odnoží MBDA MBDA UK slibují záplavu příbuzných zakázek do dalších desetiletí a mnou si ruce nad tím, že Polsko bude vyrábět nejmodernější evropskou vzdušnou obranu pro 21. století. Manažer MBDA UK k tomu doplňuje, že systém by měl být hotov snad již nejdéle roku 2023 a dodává, že následovat bude i masívní transfer technologií Polsku, co se protivzdušných raket a souvisejícího týká. Tyto technologie si však polské ministerstvo obrany poctivě zakoupí.

Polsko tedy dostane více technologií vrstevnatého modelu protivzdušné obrany z nichž by nakonec měly plynout polonizované systémy Sky Saber využívající střely CAMM, dále výkonnější CAMM-ER s dosahem 45 km. Poté půjdou na řadu technologie středního dosahu z raket CAMM vycházející, určené pro námořní provoz (britský program Sea Ceptor).

Zdroje

https://ukdefencejournal.org.uk/mbda-pgz-showcase-camm-air-defence-solution-on-jelcz-vehicle/

https://www.mbda-systems.com/product/camm-sea/

https://www.mbda-systems.com/product/camm/

https://www.janes.com/defence-news/news-detail/pgz-develops-new-air-defence-capabilities

https://www.thedefensepost.com/2022/04/26/poland-short-range-anti-aircraft-missiles/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Očekávaný zisk z výlučného postavení vlastníka patentu je stimulem pro snahu vynálezců přesto, že se v drtivé většině případů nedostavuje ekonomický efekt.
Abraham Lincoln