C-RAM

Counter Rocket, Artillery, and Mortar

Jak zkratka napovídá, jde o sady zařízení pro neutralizaci nepřátelské palby dělostřelecké, minometné, raketové.

Přilétající projektily jsou sestřelovány ještě ve vzduchu tak, aby nepoškodily svoje pozemní cíle. Pasivní C-RAM prostředky poskytují aspoň včasné varování před příchozí palbou.

Jako aktivních prvků je využíváno zbraňových systémů blízké obrany (CIWS), jakými jsou kupříkladu americký Phalanx, německý Mantis, italský DRACO, izraelsko-americký Iron Dome. Ty pracují na bázi vysokokadenčních rotačních kulometů řízených střeleckým radarem.

Jsou využívány především na ochranu lodí nebo stacionárních vojenských zařízení. Do vysoké míry je podobný princip fungování spojuje s aktivními hard-kill protiopatřeními pěchotních vozidel.

C-RAM je množina pojmů nadřazená CIWS. Americká problematika C-RAM warfare vznikla v konfliktech v Iráku a Afghánistánu, kdy se vyskytla potřeba spolehlivě sestřelovat na nejkratší vzdálenost nepřátelské rakety přilétající od talibánců ve vysokých počtech.

C-RAM aktivní prvky fungují na bázi kulometů nebo protiraket (CIWS), v americkém případě byl vyvinut WAVES (Eaton's Wide-Area Mass Notification System, který varuje personál soustavou věží s ampliony.

Problematika konkrétních zbraňových řešení se shoduje s CIWS. Do C-RAM spadá např. protibalistický raketový systém Iron Dome a jeho kombinování se zbraněmi na bázi kulometů. V nové době budou přicházet systémy na bázi laseru (Directed-Energy), který má mnohem nižší provozní náklady než rakety. Také jsou do C-RAM programů stále více zapojovány bezpilotní letecké prostředky.

Zdroje

https://missiledefenseadvocacy.org/missile-defense-systems-2/missile-defense-systems/u-s-deployed-intercept-systems/counter-rocket-artillery-mortar-c-ram/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Německu předmět není způsobilý patentové ochrany, pokud jej odborník mohl vytvořit, aniž byl vynálezecky činným. Teprve výkon vzdálený průměrnému odborníkovi zaslouží odměny v podobě udělení ochrany.
Karel Čada