C-RAM

Counter Rocket, Artillery, and Mortar

Jak zkratka napovídá, jde o sady zařízení pro neutralizaci nepřátelské palby dělostřelecké, minometné, raketové.

Přilétající projektily jsou sestřelovány ještě ve vzduchu tak, aby nepoškodily svoje pozemní cíle. Pasivní C-RAM prostředky poskytují aspoň včasné varování před příchozí palbou.

Jako aktivních prvků je využíváno zbraňových systémů blízké obrany (CIWS), jakými jsou kupříkladu americký Phalanx, německý Mantis, italský DRACO, izraelsko-americký Iron Dome. Ty pracují na bázi vysokokadenčních rotačních kulometů řízených střeleckým radarem.

Jsou využívány především na ochranu lodí nebo stacionárních vojenských zařízení. Do vysoké míry je podobný princip fungování spojuje s aktivními hard-kill protiopatřeními pěchotních vozidel.

C-RAM je množina pojmů nadřazená CIWS. Americká problematika C-RAM warfare vznikla v konfliktech v Iráku a Afghánistánu, kdy se vyskytla potřeba spolehlivě sestřelovat na nejkratší vzdálenost nepřátelské rakety přilétající od talibánců ve vysokých počtech.

C-RAM aktivní prvky fungují na bázi kulometů nebo protiraket (CIWS), v americkém případě byl vyvinut WAVES (Eaton's Wide-Area Mass Notification System, který varuje personál soustavou věží s ampliony.

Problematika konkrétních zbraňových řešení se shoduje s CIWS. Do C-RAM spadá např. protibalistický raketový systém Iron Dome a jeho kombinování se zbraněmi na bázi kulometů. V nové době budou přicházet systémy na bázi laseru (Directed-Energy), který má mnohem nižší provozní náklady než rakety. Také jsou do C-RAM programů stále více zapojovány bezpilotní letecké prostředky.

Zdroje

https://missiledefenseadvocacy.org/missile-defense-systems-2/missile-defense-systems/u-s-deployed-intercept-systems/counter-rocket-artillery-mortar-c-ram/

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

Bojové vozidlo pěchoty (IFV / ICV / AFV / APC)

ASLAV
Zaha MAV
Enigma
QN-506
APS- Arena

Samohybné dělostřelectvo (SPG / MLRS)

Jobaria JDS MCL
Dělostřelecký lokátor radar
ammo - Excalibur M982
PULS
ammo - Krasnopol 2K25

Bojové vrtulníky

AW249 (Leonardo Helicopters)
Fenestron - krytý ocasní rotor
MD 969 Armed Twin
LAH (KAI)
Wildcat AW159

Systémy protivzdušné obrany (AA)

Sky Dragon 50 GAS2
Kortik / Kashtan
Derivaciya 2S38
Bavar-373
HQ-9

Tanky a protitankové technologie (MBT / LT / AT)

Leclerc XLR
T-90 MS / SM
Štora
VT-5
Falarick 105 GLATGM

Průzkumná vozidla a lehké transportéry personálu

Serval VBMR
P6 ATAV
Eagle 5
Tigr (GAZ)
Saxon

Pojmy a technologie války

Casus belli
Counter-sniper tactics
Parts commonality / Společnost součástí
Command and control C2, C4, C5
Světlá výška
DC | ▾ Portál vojenských technologií |
▾Ostatní články |
▾ Organizační

Stává se, že hlouposti, které se hodí do povídání novinářů, přebírá veřejnost a sama je dále šíří. A to je potom bolestné a špatně se tomu čelí.
doba postfaktická