Buk-M3 9K317M

Medium-range air defense system
Ruský pokročilý systém protivzdušné obrany

Buk M3 je dost novým raketovým systémem protivzdušné obrany pozemních jednotek. Je navržen moci sestřelit jakýkoli vzdušný cíl, včetně balistických manévrujících raket a nízko a rychle letících střel s plochou dráhou letu. Má dokázat pracovat po boku bojujících jednotek za probíhající palby a silného elektromagnetického rušení. Byl vyvinut spojeným úsilím Tikhomirov Institutu a koncernu Almaz-Antey mezi lety 2007 až 2016.

Má podobnou konstrukci jako typový předchůdce Buk M2, ale má zásadně překonávat jeho výkonové charakteristiky. Používá rakety 9M317M. Oproti Buk M2 byly 1,5 krát znásobeny výkony jako: zásoba munice, dosah raket, počet současně postřelovaných cílů. Zlepšena byla odolnost systému vůči šumu. Buk M3 tak má dokázat současně vést útok proti 36 cílům letícím z kteréhokoli směru. Dosah přehledového radaru je 120 km.

Jedna protiletecká baterie systému Buk M3 sestává z velícího stanoviště, z detekčního radaru případně ze specializovaných radarů, z až 12 odpalovačů, z muničních a dobíjecích strojů.

Rakety 9M317M mají vyšší rychlost i dosah. Jsou jednostupňové na tuhé palivo, létají nadzvukovou rychlostí 5580 km/h do 70 km dálky a 35 km výšky. Raketa se zpočátku naviguje inerciálně, posléze zapíná poloaktivní nebo aktivní radarové navádění. Podle toho existují dva druhy raket, aktivní s radarem ve vlastní hlavici a poloaktivní, kdy pozemní odpaliště radary ozařuje cíle a hlavice se na jeden zaměří a sleduje jej. To dává Buku M3 výtečnou schopnost navést se na letoun v dosti členitém terénu mezi horami a za těžkých podmínek počasí a EM rušení. Plochá svislá anténa doplňujícího radaru ve vodorovné rovině na vlastním vozidle dokáže zaměřit právě ony střely s plochou dráhou letu, letící těsně nad stromy proklatě nízko (pouhých 5 m!) a zaměřovat je do vzdálenosti 70 km. 

Odpalovací jednotka PU 9A316M na samostatném pásovém vozidle převáží 12 raket. Rakety jsou uchovávány ve vzduchotěsných tubách až do odpalu samého.

Zdroje

https://en.missilery.info/missile/bukm3

https://www.defenseworld.net/news/29603/Russian_MoD_Reveals_Capabilities_of_its_New_Buk_M3_Missile_System#.YjpKPq9udPY

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Kdo šlápne do lejna, musí si umýt nohu.
africké přísloví