Brutus 155 MHS (AM General)

155mm Mobile Howitzer System
U.S. lehká rychlá podpůrná kamionová houfnice 155mm

Brutus je vtipným řešením, jak využít současné tažené houfnice a jejich tahače v jednom zařízení. Jde vlastně o houfnici M776 na šestikolovém náklaďáku. Zároveň je vybaven aktuálnějším digitálním systémem řízení palby, radarem sledujícím úsťovou rychlost střely a radarem meteorologickým, takže přesně mířenou ránu zvládne za zlomek času tažené houfnice. Vlastní mobilitou zvyšuje možnost výstřelu a rychlé změny polohy metodou “shoot and scoot”. Jelikož v sobě kombinuje součásti už dávno v poli prověřených houfnic a jejich tahačů, výrobce Brutus propaguje právě pro minimální nároky na trénink posádky a na údržbu.

Díky své nerozměrnosti může být snadno dopravován na místo letecky, po moři i po železnici. Nominálně vystupuje s hlavní v délce 39 ráží, ale může být upraven i na klasičtější délky hlavní houfnic 52 a 58 kalibrů.

Výrobce se chlubí unikátním hydropneumatickým systémem Hybrid Soft Recoil technology ku zmírnění účinků zpětného rázu na vozidlo, které oproti taženým houfnicím potřebuje pouze desetinu komponent.

V kabině může jet 5-7 členů obsluhy, ale ti jsou uvolněni, protože se nemusí starat o umístění a polohování hlavně, takže mohou pomoci u jiných blízkých strojů. Brutus tak může pracovat ve dvou strojích s posádkou jednoho.

Brutus střílí veškerou municí houfnice M776, včetně té naváděné přes GPS. V první dávce vystřelí 5 ran za minutu, poté ustálenou palbou 2 rány v minutě. Maximální dostřel činí 24,7 km se standardním a 30 km s raketou asistovaným střelivem.

Pohonem je diesel motor Caterpillar 3115 ATAAC 6.6 l o výkonu 290 koňů.

Specifikace

Hmotnost 13,6 t; délka 7,6 m; posádka 3-7; rychlost 89 km/h; dojezd 480 km;

Zdroje

https://www.amgeneral.com/what-we-do/platforms-automotive-systems/vehicle-lineup/brutus-155mm-mhs/

http://www.mandusgroup.com/brutus/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Skleróza je matka turistiky.
Zdeněk Izer