Bradley M3 (CFV)

Cavalry Fighting Vehicle
U.S. bojové vozidlo pěchoty pásové

M3 Bradley Cavalry Fighting Vehicle od BAE Systems je odvozeno od U.S. bojového vozidla pěchoty M2 Bradley IFV, avšak zdůrazněn je jeho průzkumný charakter a zmírněn je charakter transportéru pěchoty.

Vozidla Bradley původně sloužila jako nástupce starého M113 transportéru pěchoty z války ve Vietnamu. Od 2001 přebírají a doplňují jejich role mnohočetné varianty kolových Strykerů. Od 2003 byl plánován nástup převratných vozidel programu  Future Combat Systems, které byly příliš dobré a drahé a tak 2009 zrušeny. Následující program Ground Combat Vehicle byl také zrušen 2014. Další program konečně přinesl jejich nástupce - dost vylepšené vozidlo AMPV v 2016 a ta začínají ve velkých počtech vozidla Bradley nahrazovat od 2020. Nicméně Obě Bradley M2 i M3 stále jezdí.

V základu jsou obě vozidla vyzbrojena stejným 23 mm kanónem Bushmaster a spřaženým kulometem 7,62 mm M240. M3 nese více střeliva do kanónů a více protitankových řízených střel TOW.

M3 má důraz na skrytost - je vybaven osmi tubami zadýmovacích granátometů, také klamnými cíli obou typů chaff & flare jako u letadel a lodí, a ještě palivovými generátory kouře vháněním nafty do výfuku.

Balistická ochrana M3 spočívá na ocelové kostře korby a věže a ta je navíc obalena pancířem ze slitiny hliníku, hořčíku, manganu, zinku a dalších kovů. Není tedy využito kompozitního pancíře.

M3 neměl za úkol vézt výsadek, proto byly střílny z prostoru výsadku vyplněny pancířem. M3 zde veze pouze dva lidské pozorovatele a množství jejich přístrojů, jako hlavně všesměrovou soustavu periskopů. Celkově M3 převáží posádku pěti členů: Tři jsou klasická obsluha, plus k tomu dva pozorovatele.

Verze M3A1 je vybavena filtračním CBRN systémem, který vyčistí vzduch dýchaný posádkou od částic bojových plynů. Tato verze má také automaticky spouštěný hasící systém.

Zatímco M113 plaval bez přípravy, Bradley M3 musí využít nafukovacích plováků. Verze M3A2 přidala explozivní reaktivní pancíř, pročež vozidlo ztratilo obojživelnou schopnost úplně. Také zde bylo zcela překopáno rozložení prostoru pro munici, posádku a pozorovací soustavu. Přibyl lepší laserový dálkoměr, GPS a navigační systém, lepší výmetnice klamných cílů, bojový identifikační systém vlastních jednotek a vylepšený tepelný zobrazovač řidiče.

M3A3 ještě doplnila moderní komunikační systém, řídící počítač a informační displeje. M3A3 je digitálně spojen s tanky Abrams a vrtulníky Apache na bojišti. Je zde také počítačově zautomatizováno polohování hlavně, vyhledávání a sledování cílů. Střecha byla posílena titanovým pancířem.

Většina průzkumných vozidel M3 byla předělána právě na verzi M3A3.

Zdroje

https://fas.org/man/dod-101/sys/land/m2.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Armored_Multi-Purpose_Vehicle

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Následujíc svit slunce opustili jsme starý svět.
z nápisů na Kolumbových karavelách