Boxer AFV

Boxer
Armoured fighting vehicle
Německo-nizozemské obrněné vozidlo pěchoty

Boxer odhalený 2003 má za úkol v německé armádě nahradit transportéry Fuchs a M113. Na rozdíl od nich je však víceúčelový pomocí instalovatelných "mission modules". Toto osmikolové vozidlo je větší a těžší, než je u transportérů obvyklé, v bojové pohotovosti váží 36,5 tuny. Náhon má na všech osm kol, přičemž zatáčí prvními čtyřmi. Podvozek sedí na lichoběžníkových nápravách, přičemž pneumatiky mají dojezdovou schopnost a centrální dohušťování.

Mission modules určují roli konkrétního vozidla a mohou být v polních podmínkách vyměněny za necelou hodinu. Moduly objednané německou a nizozemskou armádou jsou: Ambulance, transportér, opravář, náklaďák, velitelské stanoviště a bojové vozidlo pěchoty (IFV). Další speciální variantou je 155 mm/52-calibre Artillery Gun Module, tedy houfnice systému DONAR.

Německý Boxer IFV používá dvoumužnou dvojitě stabilizovanou zbraňovou věž Lance osazenou 30 mm kanónem Rheinmetall Mauser MK30-2 ABM jako u Puma IFV a koaxiální 7,62 mm kulomet. Německá armáda dále přidává i laserový systém (HEL) na sestřelování projektilů příchozí palby a do budoucna se počítá s moduly budoucího protileteckého systému SysFla a MANTIS. Je tu možnost použití také lehké bezposádkové věže FLW-200+ pro kulomety až do 20 mm ráže nebo 40 mm granátomet. Nizozemský Boxer je vyzbrojen vzdáleně ovládanou zbraňovou věží Konsberg M151 s 12,7 mm kulometem. Litevský Boxer má izraelskou zbraňovou stanici Samson MkII s 30 mm kanónem a řízenými střelami Spike-LR.

Tělo Boxeru je z homogenního válcovaného pancíře na němž je ukotven modulární kompozitní pancíř AMAP. Přesné údaje o ochraně jsou utajovány, avšak výrobce ARTEC udává, že Boxer ustojí zásah velkou protitankovou minou a je ze všech stran pancéřován proti zásahům protipancéřové munice do ráže 14,5 mm (STANAG lvl 4). Celý prostor pro posádku je chráněn další vrstvou AMAP-L a posádka sedí na sedadlech absorbujících energii výbuchů.

Vozidlo Boxer je poháněno dieselovým motorem o výkonu 720 hp a s plně automatickou převodovkou. Boxer může být přepravován vzduchem pomocí letounů A400M.

Vozidla jednotlivých operátorů se liší pouze různou konfigurací mission modulů.

V současné době s vozidly Boxer operuje Německo, Nizozemsko a Litva, potenciálními budoucími operátory jsou Austrálie, Slovinsko a UK.

Specifikace

Uváděno do výzbroje od 2011; hmotnost 24 -38 tun; posádka 3-8; zbraně různé; motor diesel 720 hp, max. rychlost 103 km/h (po silnici), dojezd 1100 km, výkon ku hmotnosti 20 hp/t.

Zdroje

Oficiální stránka u výrobce:
Boxer. RHEINMETALL MAN MILITARY VEHICLES GMBH. Web. 2019.
<https://www.rheinmetall-defence.com/en/rheinmetall_defence/systems_and_products/vehicle_systems/armoured_wheeled_vehicles/boxer/index.php>

Boxer. Army Technology. Web. 2018.
<https://www.army-technology.com/projects/mrav/>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cihlu naučíte létat, když jí udělíte dost energie.
letečtí konstruktéři