Borsuk

Infantry fighting vehicle
Polské pásové obrněné bojové vozidlo pěchoty

Borsuk tedy eurasijský jezevec jako polské bojové pěchotní vozidlo byl poprvé vystaven v Kielce 2017. Spolu s vozidly Rosomak má za úkol převratně zmodernizovat polskou sílu co do mechanizované pěchoty a jednou provždy se zbavit obstarožních ruských BWP-1. Borsuk i Rosomak spojuje tato koncepce více než by se zprvu zdálo. Borsuk je pásovou alternativou Rosomáku, zatímco Rosomak je kolovou alternativou k Borsuku.

Za výrobou a vývojem (od 2014) vozidel Borsuk stojí Huta Stalowa Wola SA (HSW), která vyvíjí i zbraňovou věž vozidla - ZSSW-30, která jest vzdáleně ovládanou neomuženou zbraňovou stanicí. Na to jsou Poláci náležitě pyšní, že za vývoj i výrobu vozidel Borsuk si zcela mohou sami. Na to, že prototyp byl vystaven 2017, máme dostupno podezřele málo informací. Zapátral jsem proč, a až v oficiálních informacích úplně dole a mrňavým písmem jsem našel poznámku, že vozidlo má být hotovo, rozumějme vyvinuto až ke konci 2021, ale že Polské ministerstvo obrany, jak to tak zná, to velkoryse odhaduje spíše na rok 2022! Takže vlastně bych o vozidle zde ani neměl vůbec psát!

Prioritou vývoje pásového vozidla byla nezvykle vysoká pohyblivost a nízká hmotnost do 25 tun.

Borsuk pohání diesel motor MTU vyvíjející výkon 600 kW spolu s automatickou převodovkou. Borsuk je plně obojživelný. Ve vodě je Borsuk poháněn dvěma záďovými vodními tryskami.

Nutnou obsluhu tvoří posádka dvou - velitel a řidič. Kromě nich vozidlo veze výsadek dalších čtyř vojáků. Celkem tedy Borsuk pojme neuvěřitelně nízký počet šesti členů vojenského personálu! Kdyby tak tvrdošíjně nebazírovali na nízké hmotnosti, mohlo to asi být i o další čtyři více.

Zbraňová stanice ovládaná dálkově ze skrytu vozidla je vyzbrojena 30 mm kanónem ATK44 Bushmaster II na principu chaingun a spřaženým kulometem ráže 7,62 mm. Hlavní zbraň má rozsah úhlů náměru -9° až +60°, což z něj při kadenci kanónu 200 ran v minutě dělá i druhořadou protileteckou zbraň. Pravou sílu při protitankovém boji mu však dává dvojice izraelských protitankových střel Spike od firmy Rafael.

Pro zvýšení schopnosti přežití je zde celkem čtveřice zadýmovacích granátometů. V ostrém nasazení se však ochrana bude spoléhat na zatím neupřesněný aktivní prvek ochrany, zřejmě cizí hard-kill řešení, ovšem nevíme které. Poláci se pyšní také integrací systému Tytan, tedy polského moderního systému výbavy vojáka moderního bojiště, který podává jednotný výstup, podobně jako mají Francouzi, Izraelci, Američané ...

Ještě 2019 se Poláci nestydí neuvádět o svojí horké novince žádné další informace. Například o balistické ochraně, tedy o pancéřování, není známo nic. Pouze to, že vozidlo úspěšně prošlo fází testování odolnosti vůči protitankovým minám. Nebudu tedy článek zbytečně natahovat, to už bych jen kecal. Tedy pokud Vás nezajímají informace typu na kterém cvičišti se v kterém měsíci konal jaký test jakých zařízení, to se pak obraťte na Armádní Noviny.

Snad nejzásadnější informace, která je udávána jen tak bokem, je ta, že Polákům došlo, že požadavek na nízkou minimální hmotnost 25 tun je nesmysl, protože vozidlo takto lehké nebude moci umět prakticky nic a vedení firem už navrhuje, že lepší bude zvýšit hmotnost vozidla na 35 tun a to už s ním pak bude možno dělat různé věci...

Specifikace

??

Zdroje

https://www.defence24.com/mspo-2018-the-armoured-badger-taking-shape

https://www.armyrecognition.com/mspo_2017_news_official_online_show_daily_coverage/borsuk_badger_amphibious_tracked_ifv_hsw_mspo_2017_poland.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Projekt_TYTAN

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zvědavost je matkou inteligence.
sociální darwinismus