hlavňové
dělostřelectvo
SPG(h) :: Graf
raketové
dělostřelectvo
MLRS :: Hodnocení
houfnic :: Hodnocení
raketometů
Bonus 155 (Bofors)
Guided artillery round (fire-and-forget)
Švédské řízené střelivo houfnic
Švédské střelivo 155 mm dělostřelectva vyvinul švédský Bofors (dnes BAE) a přicmrdoval mu u toho francouzský Nexter. Jde o speciální střelivo dlouhého dostřelu pro útočení na tanky svrchu, resp. na střešní nejslabší pancíř. BONUS spadá do kategorie střeliva využívající technologii base bleed (BB), která ze zadku střely za letu vyvíjí proud plynů, které snižují turbulence vzduchu za střelou a tím je prodlužován dostřel bez vlastního pohonu projektilů. To samo o sobě není již padesát let nic převratného.
Nový je princip dvou kusů submunice sdílený s německým střelivem SMArt 155. V sestupné fázi projektil zpomaluje a řídí svůj sestup pomocí wingletů. V terminální fázi se kontejnerový náboj rozpadne na dva projektily protitankové submunice, které rovněž autonomně upravují svoji sestupnou trajektorii pomocí manévrovacích křidélek, v rotaci skenují okolí pod sebou pomocí multifrekvenčních tepelných senzorů a porovnávají obrazy cílů s těmi ve své databázi. Těsně nad nepřátelským tankem zformují explozí tvarovaný projektil proti střešnímu pancíři vozidla. Člověk by nečekal, že něco takového vůbec bude schopno zničit tank, ale opak je pravdou. Jak vidno z videí, projektily BONUS jsou účinné na ničení i nejtěžších pancéřovaných cílů.
Houfnice s nimi mají dostřel 35 km. Roznětka aktivuje nálož spuštěna výlučně na základě dat z vlastních senzorů. Střelivo je vystřeleno zhruba směrem cíle, poté prohlíží kruh terénu pod sebou při rotaci 15 otáček za minutu. Křidélky přesně určuje místo svého dopadu na rozpoznané vozidlo. Každý z obou projektilů se v ideálním případě orientuje k jinému cíli. Každý má kruh o průměru 200 metrů, kam se řízením pádu dokáže dostat. Na vzdálenost maximálního dostřelu tedy musí být houfnicí vystřelen dost přesně. Princip je úplně shodný s německým SMArt 155, pouze s rozdílem, že SMArt sestupuje na padáčcích. Bonus se stejně jako SMArt autodestruuje při minutí cíle, aby se nevybuchlá submunice neválela po polích (a děti si s ní nemohly hrát) a aby střelivo nepodléhalo úmluvě o zákazu kazetové munice.
Rozložení jednoho náboje je stejné jako u SMArt 155, tedy roznětka ve špičce, ejekční systém uprostřed a válce submunice vzadu. Jeden náboj vcelku váží 47 kg a je kompatibilní s veškerými 155 mm houfnicemi NATO s hlavní délky 52 ráží. Američané vyvinuli náboj podobného principu M982 Excalibur řízený pomocí GPS a laserem naváděný M712 Copperhead. Ve všech případech tedy jde o střelivo smyslu fire-and-forget, které houfnicím dodává potenciál ATGM (PTŘS).
Střelivo Bonus je ve výzbroji Francouzské, Finské, Norské a Švédské armády.
Zdroje
https://www.baesystems.com/en/product/155-bonus
https://defpost.com/u-s-army-procure-bae-systems-155mm-bonus-precision-guided-munitions/
https://en.wikipedia.org/wiki/Bofors_155_Bonus
hlavňové
dělostřelectvo
SPG(h) :: Graf
raketové
dělostřelectvo
MLRS :: Hodnocení
houfnic :: Hodnocení
raketometů