Bohdana 2S22

Self-propelled 6x6 truck-mounted howitzer
Ukrajinská kamionová houfnice 155 mm

Ukrajinské ministerstvo obrany roku 2020 spustilo testování samohybné houfnice 2S22 Bogdana ráže 155 mm. Dodávky houfnic v plných počtech  ukrajinské armádě se očekávají od 2022. Vyrábět ji bude Kramatorsk Heavy Duty Machine Tool Building Plant (KZTS). 

Vývoj Bohdany byl uspíšen  událostmi s ruskými separatisty na Ukrajině v roce 2015. Houfnice Bohdana jsou horečně očekávány i západními  pozorovateli,  protože 2S22 Bogdana má být zbraň cele vyvinutá na Ukrajině spoluprací asi 10-ti podniků. A ze stejného důvodu její technologie, na druhou stranu, ukrajinské  podniky docela  tají.  Donedávna byly k vidění pouze plastové modely velikosti dětské hračky. 

Bohdana má všechny zbraňové parametry kompatibilní s NATO standardy.  Zbraň má ráži 155 mm. Používá dělené střelivo s odstupňovanými prachovými náplněmi. Zbraň má v módu palby vytaženy velké hydraulické  vzpěry. Polohování hlavně je automatické, avšak záložně je možno použít i manuální ovládání. Nabíjení munice je poloautomatické a zbraň má  digitální  systém řízení palby s balistickým počítačem a s elektrickými subsystémy pro míření hlavně. K plnému provozu zbraně je zapotřebí pěti vojáků, jež všechny pojme kabina vozidla.

Zbraň je mobilní díky ukrajinskému 6x6 náklaďáku  KrAZ-6322 od ukrajinského AutoKrAZ. Pohání ji vznětový motor vyvíjející výkon až 420 koňů. Dojezd vozidla je zatím udáván na velmi nadstandardních 1200 km.

Celé vozidlo Bohdana má vážit 28 tun a je slabě pancéřováno proti ručním zbraním. Pod ochranou se nalézá také  zásobárna střeliva  pro 20 kusů nábojů. 

Standardní munice pro zbraň má dostřel 40 km a maximálně 50 km s nově vyvinutým raketou asistovaným střelivem. Kadence střelby v ustáleném módu má být běžných, nijak oslnivých 6 ran v minutě. 

Další údaje jsou  v roce 2021 k nalezení jen obtížně a jsou pouze na úrovni dohadů.  Bohdana zkrátka  teprve splňuje testy a nebyla dosud odtajněna. 

Zdroje

https://mil.in.ua/en/ukrainian-155-mm-sph-bohdana-what-it-may-be-2/

https://www.unian.info/society/ukraine-testing-new-bohdana-truck-mounted-artillery-11435704.html

https://www.armyrecognition.com/weapons_defence_industry_military_technology_uk/new_ukrainian-made_2s22_bohdana_155mm_6x6_self-propelled_howitzer.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cesta dlouhá tisíc mil musí začít jedním krokem.
čínské přísloví