Black Widow Spider 8x8

Armored personnel carrier

Obdobně jako chystaný Panus, ani nové thajské vozidlo Black Widow Spider ještě nedospělo do sériové výroby a je horkou novinkou. Vyvíjí ho thajský Defense Technology Institute (DTI), spolu s Preecha Thavorn Industrial Company Ltd. To máme dvě nově vyvíjená vozidla stejného druhu thajského původu a k tomu thajská královská armáda 2007 nakoupila 250 ukrajinských BTR-3E1. Bude snad Thajsko chtít kralovat i v počtu typů osmikolových transportérů? Časem uvidíme.

Black Widow Spider má uvézt 12 vojáků včetně tříčlenné nutné obsluhy. Maximální silniční rychlost má být 100 km/h při dojezdu 600 km. Od počátku je konstruováno jako plně obojživelné s dvěma záďovými vodními tryskami.

Standardní balistická ochrana má být STANAG 4569 Level 4. Kostra je ze svařované oceli a je přidán dodatečný pancíř. Vozidlo má klasickou podlahu tvaru V a vydrží nadstandardní výbuch miny o ekvivalentu 10 kg TNT. Bude používat buď jednomužovou zbraňovou věž s 12,7 mm kulometem nebo bezosádkovou zbraňovou stanici s 30 mm kanónem.

Výsadek se vyloďuje pomocí výklopných prostorných dveří sloužících zároveň jako vyloďovací rampa. Má ale k dispozici také střešní poklopy pro nouzové opuštění.

Dále (2019) už nevíme nic víc, než že navrhované varianty vozidla jsou velitelské stanoviště, ambulantní vozidlo, vyprošťovací a nosič 120 mm minometu. Musíme si takové dva roky počkat.

Zdroje

https://www.asiapacificdefensejournal.com/2019/06/thailand-unveils-near-production-model.html

http://www.military-today.com/apc/black_widow_spider.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Německu předmět není způsobilý patentové ochrany, pokud jej odborník mohl vytvořit, aniž byl vynálezecky činným. Teprve výkon vzdálený průměrnému odborníkovi zaslouží odměny v podobě udělení ochrany.
Karel Čada