Bionix (II) AFV

Bionix AFV
Armoured fighting vehicle
Singapurské bojové vozidlo pěchoty

Bionix byl vyvinut v 90. letech pro účely singapurské armády. Jednalo se o první IFV vyvinuté čistě v jihovýchodní Asii a pro velký úspěch byl vyvinut novější následník, který dosáhl operační schopnosti 2006.

Více zdrojů na internetu se shoduje, že Bionix byl holt první, takže nebyl vůbec ničím inovativní, naopak velmi konvenční spolu s jinými soudobými IFV a řada bezpečnostních funkcí mu dokonce chyběla. Tělo a zbraňová věž vozidla jsou celoocelové s možností modulárně připojit pláty kompozitního pancíře MEXAS. Pohonem je Detroit Diesel motor, který je během 15 minut snadno vyměnitelný za jiný.

Od původního Bionixu existuje množství variant lišících se montovanou zbraní (kulomety, granátomety), ale také mostní, odminovací a vyprošťovací vozidlo. Hlavní větev se vyvíjí jako ICV (vozidlo pěchoty) a od něj existuje i odnož se 105 mm a 120 mm tankovým dělem po vzoru amerického Strykeru. Jde o pásového vozidlo s dvojmužnou věží a v korbě je schopno pojmout až desetičlenný výsadek. Bionixy jsou malé, jak vyžaduje městské, mostní a vodní prostředí Singapuru. Bohužel však Bionix postrádá obojživelnou schopnost, na kterou může ale být snadno přestavěn. Všechny Bionixy se vyznačují jedním hlavním kanónem a hned třemi 7,62 mm kulomety, z nichž jeden má protileteckou schopnost. Granátometná varianta má 40 mm granátomet, kulomet 7,62 mm a těžký kulomet 12,7 mm.

Bionix II má o něco větší kanón Bushmaster II 30 mm. Ten používá HE a APFSDS střelivo singapurské výroby. Kanón má údajně o polovinu větší protipancéřovou penetraci, stejně jako pancéřování vozidla nabízí prý o polovinu lepší ochranu proti výbuchem tvarovaným projektilům a kinetickým průbojníkům. Je tu také blíže nespecifikovaná forma protiminové ochrany a na rozdíl od prvního Bionixu také forma NBC ochrany a klimatizace. Bionix II je integrován do systému digitálního bojiště spolu se singapurským letectvem a námořnictvem, z čehož mu plynou výhody v situačním povědomí a v rychlém rozhodování, což na bojišti zvyšuje jeho schopnost přežití. Bionix II má též novější noční / denní optiku stabilizovanou ve dvou osách, což mu umožňuje automatické sledování cílů laserovým dálkoměrem do tří kilometrů.

Specifikace Bionix II

Vyráběn od 2006; hmotnost 22,7 tun; délka 5,9 m; posádka 3 obsluha + 10 výsadek; kanón 30 mm, 3x kulomet 7,62 mm; diesel motor 550 hp; výkon ku hmotnosti 24,2 koně na tunu; rychlost 70 km/h; dojezd 400 km.

Zdroje

Bionix. Military Factory. Web. 2016.
<https://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=504>

Bionix. Army Technology. Web. 2018.
<https://www.army-technology.com/projects/bionix/>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Jsme tu od toho, abychom zlo odhalovali, jemu čelili a zlo likvidovali!
L. Kopřiva, Slunce Seno