BVP M-80AB1

Srbský historický úlet o 20 let nazpátek

Roku 2017 srbský Yugoimport předvedl svěže vypadající staronové vozidlo. Jde o jakousi nehloubkovou modernizaci stařičkého BVP M-80 A, což byla tehdy modernizace viděna pohledem z roku 1984 stařičkého sovětského vozidla M-80 z roku 1975.

Dnešní modernizace v 2017 ze starého základu dělá svižnou pásovou bestii, ale jen na pohled. Vozidlo rozhodně nezvládne všechno kromě některých rolí tanků. Rozložení vozidla využívá dnes aktuálního návrhu řidiče vpředu vedle motoru a jednomužné zbraňové věže za motorem. Jako u řádného pěchotního vozidla nechybí ani prostor pro výsadek, ze kterého vojáci vylézají dvěma jednokřídlými dveřmi.

Hlavní zbraní BVP M-80AB1 je 30 mm automaticky nabíjený kanón se schopností palby za jízdy a s o 1cm vyšší ráží než u předchozího stupně vozidla. Na vršku věže je sekundární nezávislý kulomet ráže 7,62 mm. Vpravo od věže jsou umístěny dvě tuby protitankových řízených střel, bohužel se jedná o starou klasiku Maljutka 2T-5, což je pradávný sovětský vynález, jehož raketový pohon zdokonalovali ještě proslulí pardubičtí chemikové v Semtíně. Střely Maljutka jsou zde jenom pro využití starých zásob, jinak mají max dostřel 5 km a jsou prostě 40 let staré. Maljutky jsou zde ve dvou verzích, 2T5 radiofrekvenčně naváděná a před 30 lety novější verze 2F, naváděná po drátě. Obě provedení se řídí principem SACLOS do vzdálenosti dosahu paliva max 5 km, kam se přibližují rychlostí do 200 m/s.

Sama zaměřovací elektrooptika vozidla má dosah pouze 2 km, takže podle ní bude zaměřování Maljutky vypadat. Systém s velikou pompou integruje noční denní pozorovací hledí a zmiňuje se o tom jako o převratné věci! Takto převratné to bylo právě koncem 80. let a rozdělovalo tanky na západní a východní, kde právě ty východní neviděly v noci. Dnes po 2020 bych to považoval za naprostou samozřejmost a ne výdobytek k holedbání. To těm Srbům snad nějak ujelo a je to věta z té minulé modernizace roku 1984.

Dalším zmiňovaným vylepšením je elektromechanické polohování věže v plném úhlu 360° a dokonce i svisle (! opět samozřejmost už 30 let). Samotná volba systému Maljutka je poněkud provokující. Jako by Srbové zkoušeli, co ještě vojenská veřejnost snese a s čím už je vypíská.

Snad jediné, čím by mohlo v dnešní době vozidlo trochu vynikat, je nová balistická ochrana, pancíř, který z předního úhlu odolá dokonce průbojnému střelivu ráže 30 mm, což je opravdu síla. Po stranách je ochrana vozidla nižší, ale také pořád mimořádná, vůči kulometům 14,5 mm.

Tato povaha technologické aktuálnosti vozidla jako špičkového před čtvrt stoletím naznačuje, že vozidlo neohromí už ani dnešní zákazníky z afrických armád. Nesmíme zapomenout, že jde vlastně o muzeální bojový kousek, vycházející z technologie BMP-1. O tom tam Srbové záměrně mlčí. Nevím proč vozidlo vůbec modernizovali. Muselo by být zatraceně levné, aby jednou vyjelo do boje a nechalo se tam sešrotovat nepřítelem za vynaložení zdraví vlastních vojáků. Normální evropská armáda by po 2020 do tohohle prostě nesedla.

Vozidlo má dokonce jakýsi původní filtroventilační systém CBRN ochrany, protože bez něj by do boje vyjet nemohlo ani v 80. letech. Aktivní ochraně přispívá i dvojice 82 mm zadýmovacích granátometů, které však nejsou propojeny s žádným detektorem ozáření laserem, natož automaticky spouštěny! Motor o výkonu 315 koňů odpovídá relativně lehkému pásovému vozidlu pěchoty. To má mít pohotovostní hmotnost pouhých 14 tun a bojový dojezd 500 km. Naštěstí jsou všechna vozidla z M-80 vycházející obojživelná.

Jediné se musí tomuto stroji nechat a sice vizuální provedení. Stroj má ladné ostře řezané křivky původního BMP-1, plochý pásový podvozek a linii zdůrazněnu novými pláty pancíře. Je to prostě terénní žabák, který nevypadá nijak zvlášť odlišně od nejnovějšího německého vozidla Lynx! Bohužel pouze vzhledem.

Představme si, že podobná vozidla jsou páteří srbské mechanizované pěchoty ještě dnes. Však ono se Srbům to rusofilství jednou pěkně nevyplatí a myslím, že jedním z ukazatelů toho bude právě BVP M-80AB1. Srbové si jich před rozpadem Jugoslávie navyráběli na 1000 kusů a teď se jich nějak neumí zbavit.

Jedinými operátory této kaskády vojenských vozidel jsou pouze země vzniklé rozpadem Jugoslávie a ty se jich pozvolna zbavují. Zajímavé je, že ostatní země bývalé Jugoslávie ta svoje darovali na obranu Ukrajině, jenom Srbové je za zarytého mlčení nedali ani Ukrajincům ani Rusům, takže teď vlastně nevědí, co s nimi.

Zdroje

https://www.c4defence.com/en/modernised-m80ab1-unveiled/

https://militaryleak.com/2020/01/27/serbian-army-modernize-its-fleet-of-bvp-m-80a/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Mít největší kladivo neznamená trefit každý hřebík.
Obama