BTR-4E Bucefalus

Armored personnel carrier
Ukrajinské bojové vozidlo pěchoty

Ukrajinské BTR-4 má pod ochranou přepravovat pěchotu a poskytovat jí palebnou podporu v boji. Posádce poskytuje CBRN ochranu, pracuje za dne i noci, v obtížném terénu a v teplotách od -40 do 55 °C.

BTR-4E je jeho exportní verzí odhalenou Kharkiv Morozov Machine Building Design Bureau v roce 2014. Rodina BTR-4 má jinak 12 specializovaných členů. Se sovětskými BTR-60/70/80 sdílí sice na první pohled vzhled, avšak je cele vytvořen na Ukrajině a jde tak o nejmodernější ukrajinský výdobytek tohoto druhu ve zbrojním průmyslu.

BTR-4E může operovat s třemi možnými zbraňovými stanicemi. Standardně je dodáván s věží BM-3 Shturm, která je optimalizována pro 30 mm kanón. Sekundárními zbraněmi jsou 7,62 mm kulomet a 30 mm granátomet. Z druhé strany hlavní zbraně mohou být montovány dva ATGM odpalovače Barrier. Tyto protitankové střely využívají poloaktivní navádění po laserovém paprsku, mají průraznost 800 mm ekvivalentu RHA a jsou schopny zasáhnout cíl 5 km vzdálený. Věž je sice operována střelcem, ale zcela z vnitřku vozidla. Velitel může převzít kontrolu nad všemi zbraněmi vozidla, které jsou jinak každá ovládána pomocí svého displeje a joysticku. Oněmi dalšími třemi zbraňovými stanicemi jsou BM-7 Parus, BM Grom a BAU 23-2.

Kromě toho je prostor výsadku doplněn třemi střílnami. Posádkou BTR-4E jsou dva členové: Řidič a velitel (střelec) a sedmičlenný výsadek. Vozidlo má jedny hlavní boční dveře a dva hlavní členové posádky mají každý svůj střešní poklop. Mají také svoje neprůstřelné okno vpředu. Korba a skla jsou chráněna vůči ručním kulometům na úrovni STANAG 4569 Level 2. Je zde také pancéřová sukýnka a pancéřový příklop oken, který zvyšuje ochranu. Věž a strany korby mohou být doplněny klecovým pancířem proti RPG. Je zde samozřejmě přídavná sada pancíře pro ochranu proti zbraním do ráže 30 mm.

Stroj je poháněn vznětovým motorem Deutz EBPO III o výkonu 500 až 600 koňů spárovaným s automatickou převodovkou a hydromechanickým zavěšením.

Standardní výbavu tvoří ohřívač, noční vidění, automatické hašení, centrální huštění, naviják do 9 tun a CBRN ochrana posádky. Věž pohání přídavný zdroj energie při vypnutém motoru. Vozidlo využívá komunikační systém SN-3003E Bazal. Je zcela obojživelné a dvě boční vodní trysky ho ženou standardní rychlostí 10 km/h v plavání.

Co do aktivní obrany je zde automaticky spouštěný odpalovač zadýmovacích granátů.

BTR-4E kromě Ukrajiny využívají současné armády Iráku, Nigérie, Thajska a další JV-asijské země mají obdobné varianty BTR-4.

Specifikace

Hmotnost 22,4 t; délka 7,87 m; posádka 3+7; rychlost 110 km/h; dojezd 700 km;

Zdroje

Oficiální:
https://morozov.com.ua/en/bronetankovaya-tehnika-i-vooruzhenie/boevye-bronirovannye-mashiny/razrabotki/btr-4/

https://www.armyrecognition.com/ukraine_ukrainian_army_wheeled_armoured_vehicle/btr-4e_8x8_armoured_vehicle_apc_personnel_carrier_data.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Konflikt je základním rysem života. To, co není živé, konflikty neprochází.
Zdeněk Pinc