BMPs - 1,2,3

Infantry fighting vehicle
Ikonická série nejslavnějšího bojového vozidla pěchoty

Legendární vozidla BMP konkrétně předznamenaly zkratku BMP (česky BVP) v celé sovětské polovině tehdejšího světa. Moje babička vozidla BMP nebo BMD nazývala shodným názvem "ruskej pásák". Počátkem 60. let Sověti potřebovali rychlé pásové vozidlo, které by se účastnilo manévrů tanků jako jejich doprovod. Navrhli něco, co později vešlo ve známost obecně jako "bojové vozidlo pěchoty".

BMP se potom staly legendárním vozidlem právě zde u nás, v zemích Varšavského Paktu, kde po celá 80. léta představovaly to, co se každému vybavilo pod širokým názvem "vojenské vozidlo".

První BMP-1 jezdilo v písečných dunách Arabů, jež Sověti podporovali proti západně klonícímu se Izraeli.

BMP-2 z něj vzniklo krkolomnou cestou jako ne tolik hloubkový upgrade vozidla. Pořádným zevrubným upgradem potom bylo vlastně až BMP-3. Proto v zemích Sovětského Svazu jezdily BMP-1, 2 i 3 takřka v tutéž dobu. Jen v 90. letech bylo v zemích SSSR vyrobeno na 2000 kusů různých verzí BMP.

Od všech verzí BMP existuje nesčetné množství variant, vystupujících s mnoha různými hlavními zbraněmi variujícími od kulometů až po tanková děla ráže 125 mm. Jednotlivá BMP se druhově řadila od pouhých okulometených transportérů pěchoty, přes bitevní vozidla s 30 a 57 mm kanóny až k stíhačům tanků se 125 mm tankovým dělem nebo coby nosiče raket dělostřelectva. Jen po pádu Sovětského svazu vznikly desítky vozidel odvozených z BMP, s vlastním názvem, vystupující v mnoha specializovaných variantách, jako minomety, nosiče protivzdušných odpalovačů, protitankové kanóny, protitanková ATGM vozidla a další.

Podle nich se celosvětově i v angličtině vžila zkratka z ruštiny BMP “boyevaya mashina pekhoty”, správně v angličtině Infantry Fighting Vehicle (IFV). Jelikož nevojenská část populace považovala cokoli opáseného s kanónem za tank, dodnes najdete mnoho fotografií z celého světa, kde pod titulem "tank" je vyobrazeno právě některé BMP. V celém Sojuzu existovalo mnoho továren, u nás byla nejznámější Dubnica nad Váhom ze 70. let, kde se mělo vyrobit přes 17000 kusů BMP-1. Z něj Čína odstartovala svoje série nelicencovaných kopií, později snad zákonnějších kopií Type 86 IFV, ZBD-86 a WZ-501.

První fotky BMP-1 z roku 1967 působily na západě poprask. BMP totiž působilo velmi moderně, schopně až futuristicky a jelikož byla BMP produkována po tisících po celém Svazu, podpořilo to víru v ono "chrlení tanků ve velkém".

Vozidlo mělo velmi nízkou siluetu, skvělé terénní vlastnosti, pojmulo 3+8 vojáků. Všechna vozidla si zachovala základ těžký pouze 13 tun. BMP-2 pak znamenala mnoho rodin sovětských raketových stíhačů tanků vyzbrojených mnoha rodinami protitankových řízených střel. Lahůdkou později byly čistě kulometné a protiletecké varianty s rotačními kulomety nebo ještě později víceúčelové varianty vyzbrojené jednou PTŘS. Po hořké zkušenosti z invaze do Afgánistánu a do Čečny pak konečně přišla verze BMP-3 s důrazem na ochranu posádky a se schopností ničit tanky.

Podle (aby mohla čelit) BMP-3 vlastně vyzbrojují asiaté a západoevropané všechna svá pěchotní vozidla a ničitele tanků až dodnes. Například jihokorejský donedávný vrchol vojenské techniky, K-21, byl navržen přímo jako BMP-3 killer.

Zdroje

https://aw.my.games/en/news/general/branch-month-bmps

https://aw.my.games/en/news/general/vehicles-focus-bmp-1

https://aw.my.games/en/news/general/painful-birth-bmp-2-part-1

https://aw.my.games/en/news/general/painful-birth-bmp-2-part-2

https://aw.my.games/en/news/general/bmp-2-combat

https://aw.my.games/en/news/general/vehicles-focus-bmp-3

https://aw.my.games/en/news/general/vehicles-focus-bmp-1p

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud s nimi budeme bojovat stejnými zbraněmi, budeme mít i stejné ztráty.
zbraňoví konstruktéři