BMD-4

BMD-4
Amphibious infantry fighting vehicle
Ruské obojživelné vozidlo pěchoty

Toto vozidlo vstoupilo do služby u ruských výsadkářů 2004 a Rusko je jeho jediným operátorem. Používá stejný podvozek jako BMD-3. Má však zdůrazněn útočný charakter - to znamená co nejslabší pancéřování a co nejsilnější hlavní zbraň. I celkově je znát jediná priorita designu a tou je palebná síla. Zbraňová věž Bakhcha-U má 100 mm nízkotlaký drážkovaný kanón, spřažený 30 mm kanón a spřažený 7,62 mm kulomet. Hlavní kanón střílí HE-FRAG a ATGM munici.

Stroj využívá docela moderní systém řízení palby, který veliteli a střelci usnadňuje použití všech zbraní ve dne i v noci, stacionárně i v pohybu. Kanón je automaticky nabíjený a ve věži je zásoba 34 tříštivých střel. Hlavní zbraň dokáže udržovat palbu rychlostí 10-12 výstřelů za minutu. 30 mm kanón používá tříštivé a APFSDS náboje a technicky je chaingunem s volitelnou kadencí 350-400 ran za minutu. Náboje jím vypálené prorazí 22 mm RHA. 7,62 mm kulomet nese náboje v jednom pásu aby byla eliminována potřeba nabíjení. Hlavní kanón střílí také laserem naváděné 100 mm řízené střely 9M117M1 Arkan a AT-10 Stabber. Řízeným střelám je uděleno na počátku zrychlení energií výstřelu, mají dosah 5,5 km a dokáží prorazit 750-800 mm RHA. Na vozidle může být také instalován další odpalovač protitankových řízených střel s krátkým dosahem. Jde o střely Fagot a Konkurs s dosahem 2500 a 4000 m. Tyto používají tandemové hlavice proti kombinaci ERA a RHA pancíře.

Vzhledem k celkově nízké hmotnosti 13,6 tun je ušetřeno na ochraně. Korba je celohliníková s ocelovými pláty pancíře. Po obvodu je úroveň ochrany nastavena jen proti ručním zbraním, avšak čelo by mělo odolat palbě kanónů do ráže 30 mm. Dále jsou zde zadýmovací granátomety pro skrytí před tepelně naváděnými střelami, systém automatického hašení a NBC ochrana posádky před radioaktivním spadem.

Velitel má pokryt situační přehled v plném úhlu 360°. Střelec dokáže svým hledím vyhledávat cíle do 10 km. Má k dispozici prolnutí obrazu noční / denní optiky s termovizí, laserovým dálkoměrem a naváděním raket.

Stejně jako předchůdce je BMD-4 schopno výsadku na padácích s celou posádkou uvnitř k docílení okamžitého nasazení do akce. Za strategický transportér se považují letouny Il-76. Každý je schopen přenášet dvě BMD-4. Pohonem je diesel motor s výkonem 450 koňů. Při plavbě vodou vozidlu poskytují dvě postranní trysky rychlost 10 km/h. Vozidlo má údajně skvělou akceleraci a spolu s hydropneumatickým zavěšením a měnitelnou výškou podvozku výborné jízdní vlastnosti těžkým terénem a skvělé překračování překážek. BMD-4 by nebylo nic, kdyby kromě řidiče, střelce a velitele nebylo schopno pojmout aspoň pětičlenný výsadek.

Existuje sedm variant vozidla rozlišených podle montované hlavní zbraně.

Jediným velkým operátorem jsou ruští výsadkáři a experimentálně zakoupilo 54 kusů BMD-4 indonéské námořnictvo.

Specifikace

Znám od 2004; hmotnost 13,6 tun; délka 6,36 m; posádka 3+5; kanón 100 mm, 30 mm, 7,62 mm; multipalivový diesel motor 450 hp; super výkon 33,6 koně na tunu; rychlost 70 km/h; dojezd 500 km.

Zdroje

BMD-4 IFV. TankNutDave.com. Web. 2018.
<http://tanknutdave.com/the-russian-bmd-4-ifv/>

BMD-4M. Army Technology. Web. 2018.
<https://www.army-technology.com/projects/bmd-4m-infantry-fighting-vehicle/>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nedbalost je matkou neschopnosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren