BMD-1, BMD-2 Wolf

Boyevaya Mashina Desanta
Airborne combat vehicle
Rodina sovětských výsadkových útočných vozidel

Sověti vyvíjeli poměrně protřelá a uznávaná vozidla coby oporu výsadkářů, lehkým kanónem vyzbrojená superlehká pěchotní pásová vozidla, shazovatelná z letounů na padácích, jako opora při invazích do svých "neposlušných bratrských" států. Sověti každopádně byli, stejně jako rusáci dnes, zmetkové, nicméně tato výsadková pásová vozidla defacto založila standard své třídy a byla uznávána a napodobována i na západě. BMD 1 a 2 jsou z éry, kdy platilo, že Sověti mohou síly NATO převálcovat rozsáhlým výsadkem při obří přesile a za podpory shazovaných lehce obrněných vozidel útočné povahy (s rychlou a velkou byť nepřesnou palebnou silou). Až v druhé vlně by jela masivní vlna tanků, ale to už není obor BMD, tam by patřila BMP.

Hlavní devizou těchto "lehkých pásáků" je mrštnost v konstrukci se zbraňovou věží posazenou velmi dopředu. V boji nevydrží tolik, co jejich nevýsadkoví, lépe opancéřovaní kolegové BMP. Jejich útočnou sílu kanónu doplňovala jedna nebo dvě protitankové řízené střely, takže vozidlo nakonec bylo efektivním zabijákem dalších vozidel obrany, na které mohlo v útoku narazit.

BMD1 a 2 byla na rozdíl od BMP vyzbrojena nízkotlakým kanónem středních ráží, to jest při kratší délce hlavně, s nižší průraznou silou, hlavně však měla plnit útočné poslání, to jest chrlit na nepřítele záplavu střel, třeba nijak zvlášť účinně. Útočné poslání stylu BMD znamenalo rychlost, rychlopalnost, při horším pancéřování. 

BMD měla za úkol zavlažovat palbou nepřítelovu pěchotu jako stříkací hadicí. Méně již záleželo na tom, jak byla palba účinná. Udává se, že BMD měla problém porazit nepřítelovo pancéřované pěchotní vozidlo, natož tank a to nejen z důvodu nízké úsťové energie střel, ale už třeba také z důvodu nepřesnosti. Narozdíl od italského Draco nebo amerického Rdf/lt, která jsou zdatná při soustředěné palbě více následných ran do jednoho bodu. To se právě vozidlům BMD málokdy podařilo. BMD měla sílu sestřelit kanónem hlídkující NATO vrtulník, který se letěl náhodou podívat, jak výsadek parašutistů na poli dopadl, ale problém byl se do letícího jednotlivého vrtulníku vůbec strefit. Jinak síla povětšinou 30 mm kanónu s krátkou hlavní přesně na vrtulník stačila.

BMD mívala 30 až 73 mm ráži kanónů, protože jak šel čas, ukázalo se, že invazní vojska budou stále pravděpodobněji muset čelit také tankům NATO a tak vozidla musela mít až 73 mm kanóny, aby tanky vůbec nějak poškodila. Nejčastější bývaly 30 mm kanóny 2A42 automaticky nabíjené s 7,62 mm spřaženým kulometem PKT, později doplňované ještě odpalovači 9P135M se střelami 9M111 Fagot nebo lepšími 9M113 Konkurs. Dle útočné sovětské doktríny bývaly kanóny nabity dvěma výbušnýma na každou jednu průbojnou střelu. Kadence byla 220 až 550 ran v minutě, náměr byl do 75°. Kanóny byly nejhlavnější zbraní, často musely pálit na cíle vysoko v horách, místo na letící vrtulníky, jak se ukázalo v Afgánistánu. Byly elektro-hydraulicky stabilizovány se zásobou střeliva (spolu s kulometem) celkem max. 2000 ran. Protitankové řízené střely vezly celkem tři.

Posádka BMD měla nutný počet členů obsluhy pouhé dva vojáky. Jejich pancíř byl z vojenského hliníku o různých tloušťkách mezi 15 až 32 mm.

BMD-1 byla poháněna 16litrovým vznětovým šestiválcem o výkonu kolem 240 koňů, které 7-8 tun lehkým vozidlům dovolily hnát to po travnaté louce až 65 km/h rychlostí. Z důvodů lehkosti však vozidla ztratila obojživelnou schopnost.

BMD-1 a BMD-2 byly na bojiště shazovány z letounů IL-76 nebo An-22 pomocí padákového systému PRSM-925. Program BMD-2 začal roku 1983 a vozidlo bylo vyráběno pouzue pro sovětské letectvo. Není jasné, kolik jich bylo celkem vyrobeno, odhady znějí mezi 1000 až 2000 kusů v zemích varšavské smlouvy. BMD byly mnohokrát využita v boji a to v Jižní Osetyi, v Čečně, v Afgánistánu. Snad 850 ks jich tvoří dodnes páteř ruských výsadkových sil. Ty byly modernizovány na současné BMD-2M.

Zdroje

https://aw.my.games/en/news/general/vehicles-focus-bmd-2

https://www.tanks-encyclopedia.com/coldwar/ussr/soviet_BMD-1.php

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Objev spočívá ve vidění toho, co každý viděl, a v uvažování tak, jak to dosud nikoho nenapadlo.
X3 Reunion