BARS-8MMK

Mobile Mortar Complex 120 mm
Ukrajinský samohybný minomet

Ukrajinské řešení samohybného 120 mm minometu pojíždí na podvozku vozidla Bogdan BARS-8 4x4, což je vlastně Dodge Ram pickup 4x4. Vozidlo je určeno vézt desetičlenný výsadek plus tříčlenou obsluhu. Nás však zajímá jeho minometná varianta, jež byla veřejnosti odhalena 2018. Komplet vyvíjí ukrajinský Ukroboronservice.

Zbraňová část je tvořena slavným španělským minometem Alakran od Everis Aeroespacial Y Defensa S.L. Ten je montován na zadku vozidla na výklopném mechanizmu a do palebné polohy vyjíždí vně vozidla podepřen vzpěrami.

Vozidlo si veze zásobu na 60 výstřelů. Příprava do palebné polohy od jízdy trvá 35 sekund a 25 sekund nazpět. Minomet je ovládán třemi lidskými operátory. Dostřel zbraně je 8 km a rychlost střelby 12 ran za minutu. Je nabíjen manuálně.

Systém pracuje v širších bojových scénářích díky výborné komunikační výbavě a digitálnímu velícímu systému. Minomet na dálku obdrží souřadnice cíle ze síťových prostředků jako od dronů nebo mobilních radarů a pak již pracuje samostatně. Španělé ho však navrhli pro práci v dělostřeleckých bateriích sestávajících z 6 minometů, jednoho velícího a jednoho zásobovacího vozidla.

Pohonem je 6,7 l přeplňovaný vznětový motor Cummins s šestistupňovou převodovkou Allison. Vozidlo je dokonce slabě pancéřováno na STANAG 4569 level 2.

Specifikace

Hmotnost 10 t; délka 6,7 m; turbo-diesel motor Cummins 350hp; rychlost 120 km/h;

Zdroje

https://defence-blog.com/army/ukroboronservice-unveils-further-details-of-new-mobile-mortar-system-on-bars-8-chassis.html

https://www.armyrecognition.com/september_2019_global_defense_security_army_news_industry/bars-8mmk_120mm_mobile_mortar_system_in_service_with_ukrainian_army.html

https://www.janes.com/article/89128/ukraine-boosts-mortar-capability-with-four-new-systems

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Smrt není žádná katastrofa, je to jen poslední strofa.
Radkin Honzák