B-19

Combat Ground Vehicle
Ruské staronové bojové vozidlo pěchoty

Rusko těsně před vojenským blbnutím na východní hranici NATO roku 2021 mělo připravit nová pěchotní vozidla B-19, která vypadají jako lehčí levnější odvozeniny svých kvalitnějších protějšků (třeba Kurganěts), které jsou určeny na obsazování a okupaci zbombardovaných území ve velkých počtech levnými mobilními základnami personálu.

B-19 má být vytvořeno odvozením z BMP-3, i když tedy vypadá spíše jako BMP-1, přesně v souladu s Putinovým vyklízením inventáře prastarých tanků, které ještě naposled vyjedou na západ, k tomu budou spotřebování dnešní vojáci, a pak se tam někde na západě nechají na louce napospas osudu a nebudou se platit náklady na recyklaci. A vojáci, ti z nich buď vylezou sami nebo budou vytaženi nepřítelem, tak to zřejmě ruské vedení chápalo odjakživa.

Aspoň takový dojem "nová" B-19 dělají. Aby působila trochu moderněji, byla vybavena novou bezposádkovou věží Epocha s 57 mm kanónem. Jejich hlavní výzbrojí je však čtveřice levnějších lehčích odvozenin od střel Kornet - střel Bulat, které tím pádem již nejsou protitankové, ale pouze protipancéřové. Věže Epocha jsou přitom dost moderní, mají dnes aktuální senzorové vybavení, které dokáže sledovat nepřátelské objekty více (dvěma) informačními kanály a postřelovat je více (dvěma) zbraněmi.

Stroj si dle odhadů má zachovávat pohyblivost vozidel BMP-3 a jeho nejnebezpečnější schopností je možnost postřelovat nízce pancéřovaná vozidla i vrtulníky lehčími střelami Bulat, které však mají vyšší dosah než 10 km a mrštněji létají, než těžké protitankové Kornety.

Také je podezřelá ta skutečnost, že o B-19 nepíší jiní než ruští autoři, sice anglicky, ale na rusky znějících jménech webů a samozřejmě ne jinak, než pochvalně.

Ještě podezřelejší je, že nový raketový systém pojmenovali zrovna Bulat, protože toto jméno již nesou minimálně čtyři další různé bojové prostředky sovětského původu minulosti. To určitě není náhodou. Nedivil bych se, kdyby šlo o potěmkinovu vesnici s cílem ztížit nám pátrání nějakým zamícháním karet.

BMP-3 se počala vyrábět 1980 a ještě v 2020 měla ruská armáda mít 540 kusů, čili bych viděl, že velká část z nich byla takto přeznačkována a vypuštěna "k aktivnímu sešrotování" v posledním boji.

Zdroje

https://militaryleak.com/2022/01/03/russian-army-fields-new-b-19-combat-ground-vehicle-with-epoch-remote-control-turret/

https://military-wiki.com/bmp-b-19-fighting-vehicle-whats-so-special-about-russias-new-ifv/

https://vpk.name/en/466459_serial-production-of-the-latest-bulat-rocket-will-begin-in-2022.html

https://www.armyrecognition.com/weapons_defence_industry_military_technology_uk/russian_army_tests_its_new_bmp_b-19_armed_with_57mm_cannon_and_kornet-em_missiles.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ačkoli budoucnost se zdá daleko, začíná právě dnes.
Civilization 6