Atom IFV

Heavy 8×8 infantry fighting vehicle
Francouzsko-ruské kolové bojové pěchotní vozidlo

Atom IFV je výsledkem společného úsilí Renault Trucks, Petrel a Uralvagonzavod, vyvíjený do 2013. Jeho základem a inspirací je nové francouzské VBCI. Jeho další budoucnost je nejistá, poněvadž švédské Volvo, majitel Renault Trucks, se snaží zmrazit spolupráci mezi Rusy a Francouzi.

Pojezdová část sdílí takřka všechno s VBCI, tedy osmikolový podvozek, automatickou převodovku a nezávislé zavěšení. Ruský Petrel naopak dodává zbraňové části. Vozidlo řídí nutná posádka tří, a může převážet výsadek osmi vojáků.

Atom je doplněn klecovým pancířem a reaktivním pancířem. Ochrana je jeho nejsilnější stránkou, sestává totiž z pěti úrovní. Síla balistické ochrany se tak pohybuje na úrovni STANAG 4569 level 5, tedy proti průbojné 25 mm munici. Posádka je uvnitř chráněna CBRN systémem ochrany proti prostředkům hromadného ničení. Počítá se i s aktivním prvkem ochrany propojeným s laserovým varovným přijímačem.

Atom má jedinou zbraň - ruský automatický 57 mm kanón s drážkováním hlavně, s dostřelem 6 km a kadencí 140 ran za minutu. Je údajně vysoce pohyblivý v míření, takže má dokázat sestřelovat i dopadající dělostřeleckou munici. Sám používá více druhů střeliva, mezi nimiž nabíječ volí do tří sekund. Do budoucna se počítá také s variantou nosiče minometu, nosiče PTŘS (ATGM), ambulantním a servisním vozidlem. Některé varianty by měly být obojživelné a dokonce shazovatelné z letounů IL-76.

Specifikace

Rok 2013; hmotnost 35 t; délka 8,2 m; posádka 3+8; armor level 5; diesel motor 600 hp; rychlost 100 km/h; dojezd 750 km;

Zdroje

https://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=1002

https://www.army-technology.com/projects/atom-heavy-infantry-fighting-vehicle-ifv/

https://de.wikipedia.org/wiki/ATOM_(Radsch%C3%BCtzenpanzer)

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nouze je matkou tvořivosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren