Astra Mk1 (- Mk3)
Beyond-visual-range-air-to-air missile
Indie rozjíždí vývoj BVR střel pro své stíhače budoucnosti
Indové třímají docela mocné letectvo, které je dosud založeno na letounech ruského původu, ale již tomu tak nebude dlouho. Indové mají mnoho projektů letounů a v poslední době i vrtulníků, jež jsou všechny na světle světa velmi ambiciózní. A k nim samozřejmě nechybí ani rodiny protitankových a protileteckých řízených střel.
Astra je protivzdušnou zbraní indických stíhačů. Jde o dneška aktuální střelu typu beyond-visual-range (BVR), které během dvaceti posledních let zcela ovládly panství vzdušných soubojů. Astry jsou plně integrovány zatím do indických Suchojů Su-30MKI, a pracuje se na tom, aby byly dále kompatibilní s letouny Dassault Mirage 2000, HAL Tejas a Mikoyan MiG-29. Astry jsou zatím velmi nové, první Astra Mk-1 se sériově vyráběla teprve v 2017. Nová indická letadla budoucnosti jako projekty AMCA a TEDBF už budou pro Astry připraveny.
Za vývojem střel Astra nestojí nikdo jiný, než hlavní zbrojní institut Indie - DRDO (Defence Research and Development Organisation). První Astra byla dlouho a s přestávkami vyvíjena od 1990 úřadem DRDO plus s přičiněním Hindustan Aeronautics Limited (HAL) a Electronics Corporation of India. Rodina Astra má více vývojově odstupňovaných zástupců, které jsou určeny pro ničení letadel na vzdálenost 0,5 až 110 km (zatím).
Střely Astra Mk-1 jsou rozměrově klasickými vzdušně-protivzdušnými raketami s délkou přes 3 m a s hmotností 154 kg. Po odpalu využívají inerciální navigaci, později se přepnou na aktivní radarové navádění, mají na to vlastní radar v hlavici. Zároveň jsou schopny za letu rádiově přijímat povely z letounů. Jejich radarem je indický Agat, má dosah 25 km a střela se dovede zaměřit na cíl vychýlený od přímého směru o 45°. Research Centre Imarat pro ně vyvíjí nový indický navaděč.
Astra má být dobře vybavena proti elektronickému rušení, má vlastní antiopatření proti elektronickým protiopatřením. Výbušná hlavice je 15 kg těžká a obsahuje předfragmentovanou střepinovou nálož s výbušinou. Zajímavostí je pohon střely na palivo neprodukující žádnou kouřovou stopu a dokonce s ním Astra dosahuje rekordní rychlosti 4,5 Machu, což se dnes jen tak nevidí. Maximální výška dostupu střel je 20 km, avšak teprve když je střela vypuštěna v 15kilometrové výšce, může dosáhnout maximálního doletu 110 km. S nižší výškou vypuštění klesá maximální dosah střely, takže na úrovni moře má oněch 20 km, na které jí vystačí radar. Je vidět, že Indové ještě v tomto nejsou technologicky úplně dokonalí, protože u západních střel dneška představujících technologickou špičku, jsem dosud žádné takovéto obtíže popisovat nemusel. DRDO uvádí, že v průměru by střela mohla pronásledovat manévrující cíl na nějakých 60-80 km a to samozřejmě z libovolného, třeba i čelního aspektu (úhlu pohledu) (tedy ne jenom pronásledovat proud horkých spalin za ocasem letadla). Drobným technologickým nedostatkem Indů je to, že střely jsou s 3,7 m poněkud delší a s 17,8 cm poněkud tlustší, než je běžné u NATO dneška a proto mají pouze 15 kg bojovou nálož oproti 20 kg u střel NATO. Holt do dokonalosti Indům ještě jedna generace chybí. Jinak už jsou rakety plně konkurenceschopné se západem.
Od 2013 však existuje i agilnější tepelně naváděná Astra-IR. Od 2022 se pracuje na Astra Mk-2 s delším dosahem pomocí dvouimpulzového motoru. Pracuje se i na variantě s AESA radarem s dostřelem 160 km, která bude mít posílenu schopnost vůči stealth letounům.
No a nejlepší variantu Mk-3 vyvíjí Indie ve spolupráci s Ruskem. Ta již byla letově testována roku 2018 a má se v budoucnu stát rivalem nejdokonalejších evropských střel Meteor a amerických připravovaných AIM-260 JATM.
Existuje dokonce ještě pozemní odpalovací platforma jménem VL-SRSAM, využívající raket rodiny Astra k protiletecké obraně lodí. Ta byla úspěšně testována v 2021 při vertikálním odpalu a sestřelila cíle v běžném dosahu raket Astra. S tou by se Indové postupně chtěli vyrovnat nejdokonalejším evropským raketám novodobé lodní obrany Mica.
Zdroje
https://www.livefistdefence.com/how-indias-astra-air-to-air-missile-is-quietly-killing-it/
https://www.financialexpress.com/defence/indias-new-astra-missile-all-you-want-to-know/2701350/
https://eurasiantimes.com/with-the-devil-india-fastest-missile-astra-can-hypersonic/