Arma 8x8

Otokar Arma
Armoured combat vehicle
Turecký obrněný transportér pěchoty

Arma 8x8 nebo 6x6 jsou obrněné transportéry vyvinuté tureckým výrobcem Otokar mezi lety 2007 a 2010. Vyznačují se vysokou úrovní balistické a protiminové ochrany a těžkou ocelovou samonosnou karosérií. Na trhu soutěží především se svým dalším tureckým ekvivalentem FNSS Pars.

V čase prvních prototypů byly Army vyzbrojené 12,7 mm těžkým kulometem nebo 105 mm tankovým dělem. Zbraňová věž ve standardním prstenci však naznačuje jakoukoli výzbroj. Arma má díky vysoké modularitě být schopna zastávat nepřeberné množství úloh: APC, velitelské stanoviště, průzkumné vozidlo, nosič radaru, IFV, MGC, CBRN průzkum, ATGM, opravárenské i ambulantní vozidlo.

Údaje o balistické ochraně nebyly zatím zveřejněny a pravděpodobně nepřekročí STANAG 4569 Level II. Protiminová ochrana zajišťovaná dvojitou podlahou tvaru V a energii výbuchů pohlcujícími sedačkami však bude na levelu IIIB a vyšší. Podle aktuální konfigurace pancíře by se hmotnost vozidla měla pohybovat mezi 18 až 24 tunami. Prostor pro výsadek má střílny pro ruční zbraně, jak je obvyklé u asijských vozidel. Navíc je Arma zcela nestandardně vybavena také úzkými pancéřovými okny. Posádka má k dispozici dva střešní poklopy a dveře vzadu. Opouští vozidlo po hydraulické vyloďovací rampě. Výsadek má přehled v podobě zadní kamery a přední tepelné kamery.

Armu pohání vodou chlazený turbo-diesel o výkonu 450 koní. Poměr výkonu ku hmotnosti 24,3 hp/t přičemž maximální rychlost vozidla po silnici je 105 km/h. Vnitřní subsystémy jsou poháněny motorem. Časem přibude také dodatečný zdroj energie. Vozidlo jede po nezávislém hydropneumatickém zavěšení dovolující měnit výšku podvozku i sklony vozidla do všech stran.

Co se týče strategické mobility, Arma je přepravitelná letouny C-130. V obojživelném módu je poháněna dvěma záďovými tryskami. Výbava zahrnuje NBC ochranu a klimatizaci. K mobilitě jsou tu standardní doplňky jako dojezdové pneumatiky, centrální dohušťování, ABS a vyprošťovací naviják.

Mohl bych dodat, že z Army je odvozeno IFV Rabdan Arabských Emirátů.

Specifikace

Navrženo 2010; hmotnost 18,5 t; délka 6,4 m; posádka 2 (obsluha) + 8 (výsadek); silniční rychlost 105 km/h; dojezd 700 km;

Zdroje

Oficiální stránka u výrobce:
https://www.otokar.com/en-us/products/Pages/arma-6x6.aspx

https://www.armyrecognition.com/turkey_turkish_army_wheeled_armoured_vehicles_uk/arma_8x8_otokar_wheeled_armoured_vehicle_vehicle_technical_data_sheet_specifications_pictures_video.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Otokar_Arma

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Genialita je neomezená schopnost šetřit námahou.
Sherlock Holmes